Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, patronki archidiecezji częstochowskiej

Bazylika Archikatedralna Świętej Rodziny, fot. Radio Fiat

Święto Konstytucji 3 maja nie jest jedynym świętem, które obchodzimy tego dnia. Jest to również uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski. Dla Częstochowy data 3 maja jest szczególna. Tego dnia obchodzimy bowiem również święto patronackie naszej archidiecezji.

Najświętsza Maryja Panna jest patronką nas wszystkich. Z historycznego punktu widzenia, w 1656 roku król Jan Kazimierz oddał kraj pod opiekę Matki Bożej. Święto Królowej Polski zostało ustanowione najpierw dla archidiecezji lwowskiej, by dopiero w 1924 roku zostać rozszerzone na całą Polskę. Data 3 maja została przypisana świętu przez Kongregację Obrzędów w 1923 roku. Więcej o historii tego święta mówi ks. Mariusz Bakalarz:

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, to dzień, który przypomina nam o historii naszego narodu. Prowadzi on do wydarzeń, które rozegrały się w trakcie potopu szwedzkiego. Po jego zakończeniu król Jan Kazimierz ślubował wystarać się o święto ku czci Najświętszej Maryi Panny. Ten dzień decyzją Świętej Stolicy obchodzimy właśnie 3 maja. Nie przypadkowo splata się on z wydarzeniami z 1791. Tego dnia chcemy dziękować Bogu za obecność Matki Bożej w historii Polski.

Najświętsza Maryja Panna to także główna patronka archidiecezji częstochowskiej dlatego dzień 3 maja ma dla nas szczególne znaczenie. Dlaczego Matka Boża, Królowa Polski, została patronką naszej archidiecezji? Na to pytanie odpowiada ks. Mariusz Bakalarz:

Archidiecezja częstochowska ma szczególną patronkę. Stolica Apostolska ustanowiła patronką Najświętszą Maryję Pannę w tytule Królowej Polski. Obchodzimy też święto patronalne metropolii częstochowskiej. Wybór tytułu Królowej Polski związany jest z tym, że przyjęło się mówić o Częstochowie jako o duchowej stolicy Polski. Z uwagi na ten nieoficjalny tytuł, Królowa Polski jest patronką i opiekunką kościoła częstochowskiego. Kościół częstochowski dziękuję Najświętszej Maryi Pannie za jej obecność w naszej historii, za opiekę.

Główną świątynią archidiecezji jest Bazylika Archikatedralna Świętej Rodzinny. Z okazji święta, Msze św. 3 maja będą tam odprawiane w porządku niedzielnym.

WB