6 stycznia Kościół katolicki obchodzi Uroczystość Objawienia Pańskiego. Jest to, obok Wielkanocy, najstarsze święto chrześcijańskie. W V w. Objawienie Pańskie stało się świętem ogólnokościelnym. W Polsce 6 stycznia zwany jest świętem Trzech Króli.

Więcej o uroczystości mówi ks. Adam Polak z Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej archidiecezji częstochowskiej:

– 6 stycznia Kościół obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, zwaną w tradycji ludowej uroczystością Trzech Króli czy Świętem Trzech Króli. Nie jest to do końca może adekwatna i dobra nazwa dla tej uroczystości, bo ona ma w sobie trzy aspekty, czyli po pierwsze rzeczywiście jest pokłon mędrców ze wschodu, ale zawierają się w niej też dwa inne wydarzenia, które nazywane są częścią objawienia. Objawienie się Jezusa na weselu w Kanie Galilejskiej oraz Chrzest Pański. Pokłon mędrców ze wschodu, on jakoś najbardziej się odcisnął na świętowaniu tej uroczystości w Kościele Zachodnim.

Określenie „Objawienie Pańskie” zawiera meritum uroczystości. Jezus Chrystus objawia się światu, to znaczy, że przyszedł na ziemię nie tylko dla wybranego przez Boga narodu, ale dla wszystkich ludzi:

– Treścią zasadniczą tej uroczystości jest to, że Bóg się nam objawia, to znaczy daje nam siebie poznać. W objawieniu chodzi właśnie nie o objawienia prywatne, tylko chodzi o to, że Bóg się daje poznać i daje się poznać wszystkim narodom.

Uroczystość ukazuje Prawdę objawioną. Otwiera umysły na perspektywę eschatologiczną i daje nadzieję poprzez wizję Królestwa Niebieskiego, gdzie króluje Jezus Chrystus.

Skip to content