Położone na obrzeżach miasta, z dala od zgiełku i gęstej zabudowy, trochę ukryte wśród leśnej zieleni. Sanktuarium Krwi Chrystusa w Częstochowie to szczególne miejsce. W niedzielę, 25 czerwca miały miejsce uroczystości odpustowe ku czci Przenajdroższej Krwi Chrystusa. To coroczne nabożeństwo przyciąga wielu pielgrzymów nie tylko z Częstochowy, ale także z całej Polski.

W Sanktuarium Krwi Chrystusa są dwie najważniejsze uroczystości, jedna odbyła się w maju, a drugą właśnie przeżywamy. Jaka jest różnica między nimi wyjaśnia kustosz Sanktuarium, ks. Bogusław Witkowski:

– Tamten odpust jest Matki Bożej Przenajdroższej Krwi. W nim charakterystyczna jest Maria, która dla naszej duchowości wybrana przez św. Kaspra, ale też podarowana przez papieża Piusa VII naszej wspólnoty, naszych Misjonarzy. Różnica jest taka, że tamten odpust organizuje moderator krajowy ze swoją radą Wspólnota Krwi Chrystusa, a ten odpust akcentuje na Jezusa, który nas swoją krwią odkupił, jest w centrum i tutaj organizatorami jesteśmy my, Misjonarze Krwi Chrystusa.

Na uroczystość przybyło wielu wiernych z różnych krańców Polski. Niektórzy po raz pierwszy. Inni powracają z nowymi intencjami:

 

Mszy św. przewodniczył ks. Prowincjał CPPS Daniel Mokwa, a homilię wygłosił ks. Rafał Rybacki, kustosz Sanktuarium Krwi Chrystusa w Poznaniu. Kaznodzieja zaznaczył, że relikwie w Sanktuarium, to nie tylko przedmioty pobożnej czci, to coś znacznie więcej:

– To symbole, które wnoszą nasz materialny uwarunkowany czasem i przestrzenią świat duchowe doświadczenie, które nas zespalają z przeszłością. Symbol z greckiego oznacza coś, co jest powtórne, zjednoczone po rozerwaniu. My także jesteśmy często w życiu oddzieleni jeden od drugiego. Ale tutaj dzisiaj jesteśmy kimś jednym. Dlatego apostoł Paweł napomina nas wy, którzy byliście niegdyś daleko, staliście się teraz bliscy przez krew Chrystusa. On jest naszym pokojem. On, który obie części ludzkości uczynił jednością, bo zburzył oddzielający je mur – wrogość.

Po Eucharystii pielgrzymi udali się na wspólny posiłek. O 14:30 wyruszyła Droga Krwi Chrystusa, podczas której wierni, podążając za relikwiarzem z Krwią Chrystusa, udają się do kolejnych kapliczek, aby rozważać tajemnice siedmiu przelań Krwi Zbawiciela.

Uroczystość odpustowa Przenajświętszej Krwi Chrystusa

Skip to content