Boże Ciało 2020/fot. KG

Msze św., a następnie procesje eucharystyczne jedynie wokół kościoła przy zachowaniu aktualnych obostrzeń sanitarnych – tak ma wyglądać tegoroczna Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa obchodzona 3 czerwca.

Boże Ciało, czyli jedno z głównych świąt obchodzonych w Kościele, przeżywane jest w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej. Przypomina nam, jak ważne jest publiczne wyznawanie wiary w realną obecność Chrystusa w tajemnicy Najświętszego Sakramentu. Historię święta przybliża ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik archidiecezji częstochowskiej:

– Swoją genezą sięga jeszcze średniowiecza. Rozkwit Uroczystości to jednak czasy reformacji, która w swoich poglądach realnej obecności Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Stąd właśnie tak huczne obchodzenie Uroczystości Bożego Ciała. Kolorowe i wielkie procesje były wyznaniem wiary katolików, że w tajemnicy Najświętszego Sakramentu jest obecny Chrystus.

Procesje z udziałem wielu wiernych, a także dzieci sypiących kwiaty stanowiły swoisty charakter święta. Po Mszy św. wierni wychodzili z kościoła, aby w modlitwie udać się do 4 udekorowanych wcześniej ołtarzy. Tam słuchali Ewangelii, a kapłan błogosławił zgromadzonych Najświętszym Sakramentem. Z uwagi na stan epidemii w tym roku sytuacja wyglądać będzie jednak inaczej. O szczegółach tegorocznych obchodów Uroczystości mówi ks. Adam Polak, sekretarz Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Częstochowskiej:

– Decyzją Wydziału Duszpasterskiego, popartą przez abp. Wacława Depo, procesje będą odbywać się tylko na terenach przykościelnych. Sama Uroczystość nie traci jednak swojej istoty. Nadal pragniemy dziękować Bogu za dar Eucharystii.

Centrale obchody Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Częstochowie odbędą się w 2 miejscach. Eucharystia, sprawowana przez abp. Wacława Depo rozpocznie się o godz. 10.00 w archikatedrze. Następnie wierni udadzą się w procesji wokół świątyni. Druga z uroczystości odbędzie się natomiast na Jasnej Górze, gdzie Mszy św. na Szczycie przewodniczyć będzie bp Andrzej Przybylski. Początek o godz. 11.00. Później wierni udadzą się procesyjnie do 4 ołtarzy umiejscowionych na jasnogórskich wałach.

ABK

Skip to content