Uroczystości odpustowe w Niższym Seminarium Duchownym

W sobotę 19 marca Niższe Seminarium Duchowne w Częstochowie przeżywało uroczystości odpustowe z okazji wspomnienia św. Józefa, który jest patronem szkoły.

Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny zajmuje ważne miejsce miejsce w życiu i formacji uczniów Niższego Seminarium, co z dumą podkreśla rektor, ks. dr Jerzy Bielecki:

Wśród tych, którzy wzywają wstawiennictwa św. Józefa znajduje się też Niższe Seminarium Duchowne w Częstochowie. To tutaj młodzież wolna od współczesnych zagrożeń i niebezpieczeństw może uczyć się, modlić i rozpoznawać swoje powołanie pod nadprzyrodzoną opieką św. Józefa. […] Właśnie dzisiaj chcemy zaprosić wszystkich do wspólnej modlitwy w intencji naszego Seminarium.

Fot. Radio Fiat

Ks. Rektor zdradził w jakiej intencji wspólnota Niższego Seminarium stale się modli nie tylko podczas uroczystości ale także i w codziennych modlitwach:

– Będziemy się modlić, aby Niższe Seminarium, pobłogosławione przez papieży, było nadal uprzywilejowanym miejscem pielęgnowania ziarna powołania kapłańskiego i centrum wspólnego wysiłku w służbie powołań kapłańskich.

Mszy św. odpustowej przewodniczył ks. prał. Franciszek Siarek z diecezji kieleckiej, który podczas homilii zwrócił uwagę, że historia św. Józefa jest przykładem przyśpieszonego dojrzewania:

– Dzisiejsza Ewangelia jest dowodem na ten przyśpieszony kurs dojrzewania św. Józefa, bo oto spotyka się z rzeczywistością, która dla niego jest obca. Żył w świecie, żył jakimiś schematami, być może też ułożył sobie w swoim sercu jakiś obraz życia: pojąć Maryję za żonę i ułożyć sobie spokojne życie małżeńskie i rodzinne w Nazarecie. I oto przychodzi to dojrzewanie – porównanie oczekiwań z tym co Bóg zaplanował dla św. Józefa. Te schematy myślowe Józefa legły w gruzach, jednak ten młody człowiek zaufał Bogu i postanowił być tym dojrzałym mężczyzną. Mimo tych 20 lat postanowił tą rzeczywistość wziąć w swoje ręce i zaufać Bogu i iść razem z Nim.

W uroczystości odpustowej wzięli udział m.in. uczniowie wraz z rodzinami oraz przedstawiciele Zakonu Grobu Bożego. Po Mszy św. uczniowie zaprezentowali spektakl artystyczny, poświęcony bł. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, a na koniec rozstrzygnięto szkolny turniej tenisa stołowego.

Skip to content