We wspomnienie świętych Joachima oraz Anny – rodziców Matki Bożej – w Sanktuarium Świętej Anny przeżywane były uroczystości odpustowe. Mszy św. oraz Procesji Eucharystycznej przewodniczył bp Andrzej Przybylski.

Sanktuarium znajduje się na tradycyjnym szlaku pielgrzymek kierujących się w stronę Jasnej Góry. Nazwa miejscowości pochodzi od imienia patronki tego miejsca, której cudowna figura – Święta Anna Samotrzeć, wyobrażająca św. Annę w towarzystwie Matki Bożej i Dzieciątka Jezus – czczona jest w tym miejscu od ponad pięciuset lat. Każdego roku Sanktuarium nawiedza tysiące wiernych, którzy przez wstawiennictwo św. Anny wypraszają u Boga kolejne łaski. Jak zaznacza bp Andrzej Przybylski – uroczystości odpustowe to wyjątkowy czas dla całej wspólnoty parafialnej:

– Od wieków ludność z okolic Sanktuarium św. Anny przychodzi 26 lipca na odpust. Oddają cześć królującej tutaj babci Pana Jezusa, św. Annie. Od dwóch lat odpust łączy się ze Światowym Dniem Dziadków i Osób Starszych. Papież prosi nas dzisiaj, abyśmy przypominając sobie babcię Pana Jezusa, pamiętali o seniorach – naszych własnych babciach i dziadkach. Nie musi być tak, że kiedy się zestarzejemy, nie możemy wydawać już żadnych owoców. Pan daje rozkwitanie nawet tym, którzy są już starsi.

W czasie homilii bp Andrzej Przybylski zwrócił też uwagę wiernych na postać Wandy Malczewskiej, która spędziła w klasztorze u św. Anny 11 lat swojego życia.

26 lipca o wstawiennictwo u Najświętszej Maryi Panny, a także Jezusa Chrystusa prosiły św. Annę setki pielgrzymów. Dzieci, młodzież i dorośli trwali w modlitwie zarówno w świątyni, jak i na placu parafialnym. Podczas uroczystościach odpustowych nie zabrakło też Sióstr Dominikanek, które dzień wspomnienia świętych Joachima oraz Anny przeżywają w sposób szczególny. – Jest to dla nas wielka uroczystość – mówi przeorysza klasztoru Sióstr Dominikanek, s. Stanisława:

– Jest to doświadczenie Bożej łaski. Dzień, kiedy wierzymy, że otwierają się bramy miłosierdzia, a Boża łaska się wylewa. W litanii, którą modlimy się w naszym sanktuarium – św. Anna otrzymuje tytuł „skarbnica miłosierdzia”. Każda z nas, które żyjemy w tej wspólnocie, może o tym zaświadczyć.

Po zakończeniu II Soboru Watykańskiego Święta Anna była jednym z pierwszych klasztorów klauzurowych w Polsce, w których została zainicjowana reforma soborowa w zakresie liturgii oraz życia zakonnego. Kiedy system komunistyczny chylił się ku upadkowi odbywały się tu letnie spotkania duszpasterstwa młodzieży akademickiej zwoływane przez o. Ludwika Wiśniewskiego. Siostry utrzymywały też ścisłe kontakty z żyjącymi w ukryciu dominikankami na Węgrzech i w Czechosłowacji, które przyjeżdżały do Świętej Anny, aby odetchnąć atmosferą życia klasztornego. 12 maja 2019 roku Siostry Dominikanki obchodziły jubileusz 150-lecia przybycia do Świętej Anny.

ABK

Uroczystości odpustowe w Świętej Annie 2022

Skip to content