Uroczystości upamiętniające 25-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Mrzygłodzkiej

Dwadzieścia pięć lat temu do Mrzygłoda przybyli hierarchowie Kościoła na czele z kard. Adamem Maidą, legatem papieskim św. Jana Pawła II, by ukoronować obraz Matki Bożej Mrzygłodzkiej. Było to wielkie wydarzenie, na które przybyło wielu pielgrzymów. 22 sierpnia w Myszkowie-Mrzygłodzie odbyły się uroczystości, które miały uczcić to wydarzenie.

W Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Mrzygłodzie o godz. 17.00 odprawiono Mszę św. jubileuszową. Eucharystii przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, który podczas homilii mówił m.in o tym, jak św. Jan Paweł II wpisał się w Koronację Obrazu Matki Bożej Mrzygłodzkiej:

– Warto dziś podkreślić, że zgodę na koronację papieskimi koronami wizerunku Matki Bożej Mrzygłodzkiej wydał św. Jan Paweł II. To w jego imieniu tego aktu dokonał kard. Adam Maida, metropolita Detroit. W ten sposób święty papież wpisał się w historię obrazu Madonny z Dzieciątkiem i Sanktuarium w Mrzygłodzie.

W Eucharystii, jak i w całych obchodach tej uroczystości, brało udział wielu wiernych. Jakie znaczenie ma dla nas Obraz Matki Bożej Mrzygłodzkiej i dlaczego jest on taki szczególny? Wyjaśnia metropolita częstochowski abp Wacław Depo:

– Niewiątpliwie sama rocznica jest ważna, żeby umiejętnie podkreślać co było wczoraj i co jest dzisiaj i co jest nam nieznane jutro. Sytuacji, które są graniczne i które przeżywamy jest tak wiele, że przedmiotem modlitwy, tak jak tu w Sanktuarium, są Tajemnice Różańca. Różaniec jest słusznie nazywany przez Ojca Świętego ratunkiem dla świata. Nie jest to wymuszanie na Bogu naszych określonych dzieł, ale jest to uzgodnienie naszej woli, naszych pragnień z wolą Boga. Każdy z nas może się odnaleźć w tych, czy innych Tajemnicach.

Wcześniej o godz. 15.00 odprawiono Nieszpory Maryjne, którym przewodniczył abp Wacław Depo. Następnie wszyscy wierni przybyli w Procesji Różańcowej do Sanktuarium w Mrzygłodzie gdzie odbyły się główne uroczystości odpustowe.

Skip to content