Na sobotniej Mszy św., 25 lutego w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym ustanowiono akolitów i lektorów. Ustanowienia dokonał abp Wacław Depo.

Ks. Demitrów, wykładowca Pisma Świętego z Seminarium Opolskiego tłumaczy, czym różni się akolita od lektora:

– Akolita według etymologii słowa to ten, który idzie w ślady tego, który go poprzedza, czyli konkretnie Jezusa Chrystusa. Naśladuje go. Od strony liturgicznej to osoba posługująca przy ołtarzu, naśladując Chrystusa także posługuje Eucharystię. Lektor to ten, który czyta Słowo Boże.

Abp Depo podpowiada, w jaki sposób osoby świeckie mogą wspierać powołanych do kapłaństwa mężczyzn, których w roku na rok niestety jest coraz mniej.

Zarówno lektorzy, jak i akolici są w tzw. posłudze. Dawniej to się nazywało niższe święcenia przed diakonatem. Cel jest na tej drodze zawsze określony. Niewątpliwie źródłem naszych powołań i nas samych i tych, którzy są na progu takiej decyzji, jest zawsze modlitwa do Ducha św., a później wytrwania na tej drodze.

Podczas homilii Metropolita Częstochowski podkreślił, że czas Wielkiego Postu jest wyjątkowy. To czas dziękczynienia m.in. za powołania.

– Wielki Post jest czasem ofiarowanym przez Jezusa dla nas. Czyż nie świadczą o tym konfesjonały, uczestnictwo w sakramencie pojednania. To On przychodzi dla nas, a my odpowiadamy na Jego miłość swoim przyznaniem się do grzechu. Jak odpowiedzieć na ten dar niewysłowionego miłosierdzia, jakim jest tajemnica Eucharystii? Jak odpowiedzieć , jak nie wdzięcznością za dar życia i powołania nas po imieniu? I codzienne współuczestnictwo w sakramencie Eucharystii, która jest codziennym zwycięstwem Chrystusa nad złem i śmiercią.

W przypadku kleryków, po akolitacie kolejnym etapem na drodze do sakramentu kapłaństwa jest diakonat.

LN

Galeria: Radio Fiat

Ustanowienie akolitów i lektorów w WMSD

Skip to content