W dniach 4-6 marca w Archikatedrze Częstochowskiej odbyły się rekolekcje dla uczniów z pobliskich szkół. Spotkania prowadził ks. Piotr Klekociński.

Rekolekcje rozpoczęły się w poniedziałek. Młodzież wysłuchała nauki wygłoszonej przez ks. Piotra Klekocińskiego. Kapłan uważa, że młodzieżowy język, którym się posługuje jest sposobem na to, żeby mieć dobry kontakt z młodymi i zachęcić ich, aby chętniej przychodzili do Kościoła:

-Ja bardzo dużo żyję z młodymi, chociażby przez to, że mam bardzo dużo godzin katechezy. Powiem szczerze, że dużo takich słów młodzieżowych przenika tak po prostu przez to, że się przebywa z młodymi osobami. I ja myślę, że to jest dzisiaj taka metoda i sposób na to, żeby tych młodych ludzi mieć w Kościele, mieć z nimi kontakt, żeby po prostu z nimi być. A jak jestem z młodzieżą, to staram się też znać ich problemy, jakoś dopytywać, jak oni żyją, jak to ich życie wygląda. Też przejmuję pewnie wiele rzeczy nieświadomie. Nie robię tego specjalnie, tylko po prostu ja tak żyję.

We wtorek uczniowie mogli skorzystać z sakramentu pokuty, natomiast środa była ostatnim dniem spotkań w archikatedrze. Rekolekcje zakończyły się Mszą Świętą, podczas której młodzież licznie przystąpiła do Komunii Św.

Trzydniowe rekolekcje były przepełnione wspólnym śpiewem. Ks. Piotr Klekociński idąc za przykładem św. Augustyna podkreśla, że „kto śpiewa dwa razy się modli”:

-Augustyn powiedział, że “kto śpiewa dwa razy się modli”. Ja nie wyobrażam sobie życia bez śpiewania. Dla mnie śpiew to jest najpiękniejsza melodia serca. Ja naprawdę dziękuję Panu Bogu, że dał mi trochę talentu i mogę się nim dzielić. Ale właśnie, przez śpiew, przez muzykę, myślę jeszcze szczególnie przez taką religijną, ludzkie serca się jakoś mocniej otwierają. A przecież o to chodzi, żeby podczas tych rekolekcji, tych wszystkich spotkań tutaj z Panem Jezusem, te serca ludzkie, szczególnie tej młodzieży się otwierały. Ja nie wyobrażam sobie bez śpiewu, bez religijnych piosenek, bez takich słów mówiących wprost o Panu Bogu, głosić Ewangelii.

W spotkaniach wzięło udział V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, Zespół Szkół im. Gen. Władysława Andersa, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Kazimierza Pułaskiego, Zespół Szkół Przemysłu, Mody i Reklamy im. Władysława Stanisława Reymonta oraz Szkoła Podstawowa nr 35.

Relacja i zdjęcia: Natanael Brewczyński

Skip to content