W podziękowaniu za charyzmat św. Pawła I Pustelnika – “Jasnogórskie “Pawełki”

W niedzielę, 21 stycznia zakonnicy z Zakonu Św. Pawła Pierwszego Pustelnika świętowali wraz z wiernymi trwające od 6 stycznia „Pawełki”, które od wieków tradycyjnie obchodzone są na początku stycznia 9-dniową nowenną. Odprawiane są we wszystkich klasztorach paulińskich na całym świecie oraz w sercu Zakonu – na Jasnej Górze.

Św. Paweł z Teb w historii chrześcijaństwa uznawany jest za pierwszego pustelnika. Dożył wieku 113 lat mieszkając w Egipcie na przełomie III i IV w. Dotarł na pustynię w czasie prześladowań chrześcijan, a po ich ustaniu, rozmiłowany w samotności z Bogiem, pozostał do końca życia w odosobnieniu. Znalazł licznych naśladowców, przyczyniając się do rozwoju życia eremickiego i pustelniczego w całym basenie Morza Śródziemnego. Od jego imienia wywodzi się potoczna nazwa paulinów, czyli Zakonu św. Pawła I Pustelnika.

Abp Wacław Depo metropolita częstochowski podkreślał, że zgromadzenie wieńczące podziękowanie Panu Bogu za życie św. Pawła I Pustelnika jest dobrą okazją do refleksji:

– Jest pewną tradycją, że po 15 stycznia, czyli po święcie św. Pawła I Pustelnika, a później święto Matki Bożej Królowej Pustelników, to święto jest takie wieńczące w niedzielę następną. Dlatego teraz zgromadziliśmy się po to, żeby jeszcze raz dziękować Bogu, ale i przypomnieć charyzmat tego człowieka, pomimo że upłynęły już 17 wieków od jego życia to jest to, co jest dla przekazu naszego i dla naszej współczesności bardzo ważne. Chociażby takie pytania, które postawił św. Paweł swojemu następcy jakim był św. Antoni, mianowicie, jak żyje dzisiejszy świat i na czym ludzie opierają swoje życie, na jakim fundamencie. Ale jeszcze bardzo ważne i ostre pytanie, które zapisał św. Hieronim, że czy są jeszcze ludzie, którzy hołdują bałwochwalstwo, czyli odrzucają wiarę prawdziwego Boga, a przybierają sobie różnych bożków., którzy są na tym świecie w formie jakiegoś świata natury, czy nawet jakiegoś ubóstwienia człowieka, czy jakiejkolwiek władzy, która wydaje się być panująca. I dlatego te pytania muszą powracać, bo to jest szukanie sensu życia i przyzywanie tych świętych, żeby orędowali za nami.

Czym dla duchownych są obchody “Pawełków” wyjaśnił o. Arnold Chrapkowski, Generał Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika:

– W naszych wszystkich paulińskich placówkach obchodzimy tzw. zewnętrzną uroczystą św. Pawła, naszego duchowego ojca, bo 15 stycznia jest dniem, kiedy my we wspólnotach wewnętrznie odnawiamy nasze śluby zakonne. Natomiast dzień dzisiejszy jest dniem naszej wspólnej radości, dziękczynienia za naszego patrona.

O. Chrapkowski mówił również o zadaniu do jakiego zostali powołani paulini w swojej posłudze:

– Gdziekolwiek posługujemy w różnych częściach świata, jesteśmy zawsze jako jego synowie, jego wysłannicy, którzy mają przekazać współczesnemu człowiekowi przede wszystkim tę prawdę o tym, że każdy z nas wyzwany jest do tego, niezależnie od rodzaju powołania, do nieustannego kontaktu z Bogiem. „Solus cum Deo solo”; sam na sam z Bogiem. Pomimo tego, że jestem w świecie, żyję w takich, a nie innych warunkach, mam ten kontakt z Bogiem utrzymywać. Dziś jest także dzień dziękczynienia za historię naszego zakonu i refleksji nad nasza posługą, którą pełnimy każdego dnia i ufamy Bogu o naszą przyszłość.

Metropolita Częstochowski podczas homilii zwrócił wiernym szczególną uwagę na to, że chrześcijaństwo jest jedyną spośród religii świata, której wyznawcy określają się Kościołem:

– Chrześcijaństwo, będąc osobistą i wspólnotową więzią z Chrystusem, jest jedyną spośród religii świata, której wyznawcy nazywają się Kościołem. A zatem co to znaczy, że my wierzący w Boga objawionego w Jezusie Chrystusie, w świetle Ducha Świętego jesteśmy Kościołem? W wyznaniu wiary, które wypowiadamy w naszym pacierzu w składzie apostolskim potwierdzamy wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół.

Abp Depo w dalszej części homilii mówił o czterech przymiotach Kościoła wskazując na trzy podstawowe treści:

– Po pierwsze, Kościół to miejsce szczególnej obecności Boga, który nas uprzedza i udziela siebie. W sakramentach wiary, a zarazem obecności konkretnego człowieka, który modląc się, uzgadnia swoje pragnienia z pragnieniem serca Bożego, które kształtuje nasze życie. Po drugie, Kościół jest miejscem szczególnego świadectwa składanego Bogu wobec ludzi. Wychodząc ze świątyni, mamy być świadkami miłości miłosiernej Boga wobec potrzebujących, a nie tylko wyznawcami. I wreszcie, Kościołem w pełni staniemy się dopiero w życiu wiecznym. Mówi o tym bardzo wyraźnie św. Paweł w liście do Efezjan. „Jesteście współobywatelami świętych, domownikami Boga, zbudowani na fundamencie apostołów i proroków, gdzie kamieniem węgielnym jest Chrystus Jezus. W Nim stanowicie mieszkanie Boga przez Ducha”.

Procesja, śpiew starodawnych hymnów ku czci patrona Zakonu, kazanie i oddanie czci pustelnikowi sprzed siedemnastu wieków – to utrwalone w tradycji Paulinów elementy niezwykłego nabożeństwa, które co roku przypomina mnichom o ich źródle i posłannictwie, także w współczesnych czasach, a wiernym świeckim o całkowitym zawierzeniu Bogu.

Posłuchaj homilii abp. Wacława Depo tutaj

EG
Galeria: BPJG Krzysztof Świertok

W podziękowaniu za charyzmat św. Pawła I Pustelnika - "Jasnogórskie "Pawełki"

Skip to content