Wieczory patriotyczne w parafiach archidiecezji

Ognisko patriotyzmu w parafii św. Stanisława BM/ fot. Radio Fiat

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w całym kraju organizowane są różne uroczystości upamiętniające bohaterów walczących o wolność naszego kraju. Jedne będą mieć charakter bardziej oficjalny, inne – wspólnotowy. Cel natomiast jest jeden: świętowanie odzyskania w 1918 roku niepodległości Polski po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy.

W Częstochowie jednym z miejsc, w którym wszyscy chętni wezmą udział w celebracji tego dnia, będzie parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w dzielnicy Błeszno.

– Wspólna modlitwa, patriotyczne pieśni oraz integracyjne ognisko to tylko niektóre z propozycji, jakie będą czekać na przybyłych gości – przekonywał ks. Jacek Michalewski, proboszcz parafii i dodał: – 11 listopada bardzo serdecznie zapraszamy na Ognisko Patriotyzmu, które odbędzie się o godzinie 19:00 na parkingu przy Plebanii. To piękne wydarzenie organizujemy w naszej parafii od blisko pięciu lat, z licznym udziałem wiernych, którzy przychodzą, aby uczcić tych, którzy walczyli o naszą wolność. Chcemy się spotkać przy wspólnym śpiewie pieśni patriotycznych. W tym roku będzie również pokaz sprzętu wojskowego z czasów II wojny światowej, a także lekcja o wolności, bo dziś trzeba mówić o wolności i dobrze ją rozumieć. Z racji, że to wieczór listopadowy, może być zimno, w związku z czym zapraszamy na herbatę i wojskowy bigos. Będzie też swojski chleb, smalec i kiszone ogórki. Oprócz tego, że duchowo będziemy przypominać sobie o niepodległości, to jednocześnie będzie też coś dla ciała – dodał.

Częstochowa nie jest jedynym miejscem w archidiecezji częstochowskiej, w którym parafianie wezmą udział w świętowaniu odzyskania niepodległości Polski. Na trzydniową inicjatywę zaprasza m.in. parafia św. Marcina w Kłobucku.

– Zapraszamy do podwójnego świętowania, ponieważ mamy zarówno narodowe Święto Niepodległości, jak i odpust ku czci patrona parafii św. Marcina, a więc głównej parafii w Kłobucku. Zaczynamy w piątek o 11.11 akcją Niepodległa do hymnu. Na rynku w Kłobucku wykonamy wspólnie Mazurka Dąbrowskiego. O godz. 17:00 rozpocznie się składanie wiązanek kwiatów pod płytą Józefa Piłsudskiego i pod tablicą upamiętniającą stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę oraz pod pomnikiem Matki Polki. O 17:30 uroczystość przejdzie pod pomnik Władysława Sebyły w okolice Miejskiego Ośrodka Kultury. Tam nastąpi odśpiewanie hymnu, apel pamięci, przemówienia okolicznościowe oraz złożenie wiązanek kwiatów. O 20:00 w Kościele Świętego Marcina w Kłobucku zapraszamy na pierwsze nieszpory jako Uroczystość św. Marcina. 11 listopada o 12:00 zostanie odprawiona Suma Odpustowa w intencji Ojczyzny. Będzie jej przewodniczył ks. Marek Kundzicz, kustosz parafii św. Józefa w Częstochowie. Po Mszy św. uroczysta procesja wokół kościoła. O 15:00 zapraszamy na bieg niepodległości ulicami miasta na dystansie ok. 4 km. W nocy z 12 na 13 listopada przeżywamy Dobę Eucharystyczną. Wszystkie owoce i nasze modlitwy w intensji parafii, miasta oraz Ojczyzny przedłużamy na kolejny dzień – zapowiedział wikariusz parafii, ks. Paweł Caban.

W Częstochowie wspólnotowe wieczory patriotyczne odbędą się w wielu parafiach po wieczornych Mszach św. w intencji Ojczyzny. Tak będzie we wspomnianej już parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika o godz. 19:00, ale również m.in. w parafii św. Jadwigi Królowej (godz. 19:00), św. Kazimierza Królewicza (18:45), Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej (19:00), czy w parafii św. Wojciecha (godz. 18:00).

BNO

Skip to content