Wielkopostne pielgrzymowanie

21 marca kolejnym kościołem stacyjnym wielkopostnej pielgrzymki od świątyni do świątyni był kościół Najświętszego Ciała i Krwi Jezusa w Częstochowie. Mszy św. o godz. 18.00 przewodniczył bp Andrzej Przybylski.

Bp Andrzej Przybylski przybliża ideę kościołów stacyjnych:

– Kościół w Polsce należy do Kościoła Rzymskokatolickiego, wiele zwyczajów i tradycji pochodzi z Kościoła, którego źródło mamy w Rzymie gdzie jest Ojciec Święty. Starą tradycją wiecznego miasta Rzymu w Wielkim Poście było pielgrzymowanie do Bazylik Rzymskich, które są źródłem Kościoła i świadectwem męczeństwa. W Rzymie do dzisiaj przez wszystkie dni Wielkiego Postu ludzie pielgrzymują po kolei do każdego kościoła na wzór tej tradycji.

Bp Przybylski przypomina, co znaczy Wielki Post i czym jest wędrówka przez kościoły stacyjne:

– Te 40 dni, które mamy w Wielkim Poście, mają przypominać nam drogę paschalną narodu wybranego z niewoli egipskiej do Ziemi Obiecanej. A pielgrzymka od kościoła do kościoła ma być jedną wielką modlitwą za kościół. Z wnętrza Kościoła Chrystus daje nam łaski i właśnie pielgrzymując do poszczególnych kościołów możemy te łaski czerpać. Pielgrzymka ma nam również przypomnieć, że źródłem wszelkich płynących z Kościoła łask jest Pan Bóg. W kościołach rzymskich spotykamy również świadków wiary, którzy umierali za Jezusa i czcili Ewangelię. Owocem naszego pielgrzymowania jest, byśmy czerpiąc ze źródła łaski Bożej, sami stali się jak ten człowiek z sadzawki przyprowadzający chorych do źródła.

Bp Przybylski w czasie homilii wspomniał jak ważne dla wiary jest chodzenie do kościoła, by pielęgnować wiarę oraz jak chrześcijanie potrafią tworzyć wspólnotę Kościoła nawet w ciężkich czasach.

Posłuchaj Homilii tutaj

EG
Fot: Radio Fiat

Skip to content