Kościół św. Mikołaja w Wieluniu jak co roku zachwyca szopką bożonarodzeniową, którą z największą starannością co roku rozbudowują siostry Bernardynki. Dekoracja zajmuje znaczną część kościoła, a znaleźć w niej można wiele ruchomych elementów dopracowanych w najmniejszym detalu.

Bp Andrzej Przybylski podkreśla, że piękno i wyjątkowość każdej szopki tkwi w Jezusie Chrystusie, ponieważ to właśnie do Niego tam przychodzimy:

– Każda szopka jest specyficzna, ma swoje piękno, dlatego że pięknem każdej szopki jest Jezus Chrystus i do niego tam przychodzimy, ale każdy z nas stara się wypowiedzieć też swoje odczucia w szopce, pokazać wszystko to, co nosi w swoim sercu i bez wątpienia w naszej archidiecezji taką wyjątkową szopkę posiadamy. Wyjątkowość pod każdym względem, stanowi właśnie ta prezentacja, która jest zrobiona w Kościele u s. Bernardynek w Wieluniu. Pewnie wszystkich zadziwia ilość szczegółów, figur oraz tematów, które tu się zawierają. Myślę, że to ma swoją symbolikę, że ten Jezus naprawdę rodzi się nie dla wybranych, ale rodzi się dla wszystkich i chce błogosławić każdym naszym zajęciom, wszystkim fragmentom naszego życia.

S. Beata ze zgromadzenia Bernardynek wyjaśnia proces tworzenia szopki bożonarodzeniowej oraz wspomina o inicjatorce projektu:

– Siostra Beata, jest główną inspiratorką całej budowy naszej szopki. Siostry ją wykonują z pomocą oczywiście osób wiernych, które tutaj do nas przychodzą, wspierają siostry w różne eksponaty, dokładają każdego roku. I to stąd chyba też i pomysły siostrze Beacie się budują, że jakby narzucają czasem myśl, którą chcą, żeby była widoczna, a potem jest nam miło, bo jak przychodzą do szopki, to widać, że poszukują swoich eksponatów i pokazują swoim pociechom jakieś drobne rzeczy. Czasem nawet raduje to serce, że dzieci potrafią zostawić jakoś swój upominek świąteczny, To jest taka dla nas radość, że właśnie mogą w ten sposób uczcić Jezusa.

Dekoracja każdego roku jest prezentowana inaczej, jednak zawsze znajdziemy w niej ruchome elementy. Co ciekawe najstarsza z figurek w szopce wieluńskiej ma 60 lat!

EG
Galeria: Radio Fiat

Szopka wieluńska

Skip to content