Wiemy, gdzie neoprezbiterzy będą głosić Słowo Boże

Fot. Radio Fiat

Neoprezbiterzy archidiecezji częstochowskiej poznali swoje parafie, w których od 1 lipca rozpoczną posługę duszpasterską. Po Mszy św. odprawionej w kościele Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie w Kurii Metropolitalnej otrzymali z rąk abp. Wacława Depo dekrety kierujące ich do nowych parafii.

Podczas Mszy św. metropolita częstochowski przytaczał obraz dróg zakończonych bramami, mającymi symbolizować nową drogę w niesieniu posługi. Jak podkreślał, warto wybierać tę, która prowadzi do Boga.

– Ten obraz przypomina, że życie człowieka jest pielgrzymką, a w bramie życia wiecznego wszystko się rozstrzygnie. Trzeba nam usłyszeć imperatyw: Przez całe życie walcz i troszcz się, abyś szedł drogą przeznaczoną ci przez Pana, a nie własnym traktem ubezpieczeniowym. Dlatego wołamy dzisiaj: Tobie Panie zaufałem i nie zawstydzę się na wieki. Zapamiętajmy jeszcze jedno przysłowie: Niech cię nigdy nie ogarnie trwoga, zaufaj Bogu. Zaufaj nad wszystko, a wówczas w najmniejszą szczelinę wchodzi łaska Boga – mówił w homilii abp Wacław Depo.

Po Eucharystii w kościele Rektorackim neoprezbiterzy wraz z abp. Wacławem Depo, bp. Andrzejem Przybylskim oraz innymi kapłanami udali się do sali konferencyjnej Kurii Metropolitalnej. Tam dokonano uroczystego wręczenia dekretów. W pierwszej kolejności otrzymali je czterej duchowni, którzy przeszli na zasłużoną emeryturę. Następnie rozdano je neoprezbiterom, którzy trafią do poszczególnych parafii na terenie archidiecezji. Jak podkreśla jej pasterz, Abp Wacław Depo jest to tajemnica Kościoła, będąca działaniem samego Chrystusa, który umacnia we wspólnocie.

– Jesteśmy wspólnotą, a więc ludźmi, którzy są odpowiedzialni nie tylko osobiście za siebie, ale także za tych, których posyła nam Bóg. To, że dziś z tą tajemnicą związane jest posłanie, czyli misja, jest czymś normalnym. Chrystus powołał apostołów i rozesłał ich, aż na krańce świata. My rozsyłamy raczej na krańce naszej archidiecezji, ale z nadzieją, że Duch Święty będzie wspomagał w tym bardzo trudnym czasie duszpasterskich zmagań, jak i zagrożenia koronawirusem – dodał Metropolita Częstochowski.

Najwięcej emocji podczas rozdania dekretów towarzyszyło neoprezbiterom, którzy opowiadali, do jakich parafii regionu trafili.

POSŁUCHAJ RELACJI

W drugiej części spotkania poprzedzonej krótką przerwą, wręczano nominacje na proboszczów oraz dziekanów archidiecezji częstochowskiej.

BNO

Skip to content