Fot. Radio Fiat

Samotność, bezdomność i ubóstwo to trzy sytuacje, których raczej nikt nie chciałby doświadczyć. Niestety, pomimo akcji charytatywnych, wielu polaków nadal boryka się z problemem głodu czy też brakiem własnego domu. Co roku w okresie Świąt Bożego Narodzenia Caritas Archidiecezji Częstochowskiej osoby dotknięte cierpieniem zaprasza do wspólnego świętowania Wigilii. W tym roku spotkanie odbyło się 23 grudnia na placu przy ul. Ogrodowej. Każdy uczestnik otrzymał ciepły posiłek na wynos oraz świąteczną paczkę. Wszystkich zgromadzonym pobłogosławił abp Wacław Depo.

Jak mówi metropolita częstochowski – spotkanie z potrzebującymi to najpiękniejszy dar, jaki można ofiarować Jezusowi.

– Tego uczy nas sam Chrystus, który przychodzi do nas jako dar. Niezasłużony, ponieważ zesłany przez Boga z powodu naszego zbłądzenia. Jeśli pomagamy ubogim to wypełniamy przykazanie miłości, z którego zostaniemy kiedyś rozliczeni. Spotkanie takie jak dziś to wspaniała okazja, aby ludzie mogli dzielić się z innymi tym, co najlepsze – swoją dobrocią.

– Takie wydarzenia są dla nas bardzo ważne. Tutaj widać ludzką dobroć – mówi jedna z uczestniczek Wigilii.

– Myślę, że jest to bardzo ważne tym bardziej, że żyjemy w kraju katolickim. Takie spotkania są istotne szczególnie teraz, kiedy borykamy się z koronawirusem. Ta Wigilia jest pięknym zjednoczeniem wielu osób.

W organizację spotkania wigilijnego włączyły się częstochowskie parafie, fundacje, ośrodki pomocy społecznej, lokale gastronomiczne, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej Rycerze Kolumba, a także dziesiątki wolontariuszy.

-Chciałam zrobić coś dobrego, dlatego zdecydowałam się pomóc.
-Rozdajemy paczki z żywnością. To bardzo miłe, widzieć uśmiechy na twarzach tych ludzi. Dla wielu z nich dzisiejsze spotkanie bardzo wiele znaczy, a my poprzez wolontariat możemy dołączyć do tego pięknego dzieła.

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej misję niesienia pomocy osobom potrzebującym realizuje od ponad 25 lat. Choć to już ponad dwie dekady, cel podejmowanych inicjatyw nie zmienił się. Priorytetem działań jest pragnienie czynienia dobra. Spotkanie świąteczne dla ubogich, samotnych i bezdomnych to wspaniała okazja do zrobienia dobrego uczynku – mówi dyrektor częstochowskiej Caritas ks. Marek Bator.

– W tym roku spotkanie świąteczne polega na wspólnej modlitwie. Później każdy z uczestników otrzymuje ciepłe danie na wynos oraz prezent. Paczki przygotowane są z żywności, która zbierana była w częstochowskich parafiach od Światowego Dnia Ubogich. Ludzie wykazali się ogromną hojnością, za co z całego serca dziękuję.

Pamiętajmy, by nie tylko w okresie Świątecznym zatroszczyć się o naszych bliźnich potrzebujących pomocy.

ABK

Skip to content