Na Jasnej Górze trwa wolontariat Ruchu Czystych Serc. Polega na rozpowszechnianiu idei RCS-u, czyli czystości i wierności przedmałżeńskiej, wolności od nałogów oraz na pomocy przybywającym do Sanktuarium pielgrzymom. Wolontariusze będą pełnili dyżury do końca sierpnia. Jak zaznaczają młodzi najpiękniejszej miłości uczą się od Matki Bożej.

Dzięki tej posłudze mamy kontakt z pielgrzymami i widzimy, że ich reakcja na naszą obecność jest bardzo życzliwa, wiele osób dopytuje o Ruch Czystych Serc. Przed przybyciem na Jasną Górę poznaliśmy najważniejsze miejsca, abyśmy potrafili pomóc pątnikom – powiedział Jakub.

Każdy dzień rozpoczynają Mszą św., uczestniczą też w różańcu i Apelu Jasnogórskim. Jak podkreślają, jest to też czas na formowanie własnej duchowości. – Mamy tutaj wiele czasu, żeby adorować Pana Jezusa, więc nie tylko pomagamy, ale też umacniamy się duchowo – zaznaczyła Marta.

W Ruchu Czystych Serc chodzi o formację do prawdziwej i czystej miłości do życia małżeńskiego i rodzinnego, a także formowanie samego siebie na wzór ofiarnego życia Jezusa – powiedział Jakub. Tłumaczył, że dla niego prawdziwa i czysta miłość to taka, która skupia się na dobru drugiego człowieka, budowaniu więzi z Bogiem, ponieważ to On jest źródłem miłości – zauważył wolontariusz.

Diana opowiadała, że dzięki takim wspólnotowym spotkaniom zobaczyła, że są osoby, które wyznają podobne wartości. – To są osoby z którymi chcę przebywać i polecam wszystkim z całego serca. Mamy spotkania, rekolekcje i pielgrzymki to nas kształtuje i buduje więzi – mówiła.

Wolontariusze dodali, że we wspólnocie kierują się nauczaniem św. Jana Pawła II, ideę RCS-u określają jego słowa „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”. Dla młodych wzorem jest także bł. Karolina Kózkówna, męczennica w obronie czystości.

To jest piękne świadectwo ludzi, którzy są chrześcijanami, są tymi, którzy żyją w świecie, ale nie są ze świata. Żyją w sposób Chrystusowy i pragną doświadczać Jego miłości każdego dnia i cieszą się tą relacją z Jezusem, który ich uzdalnia do czystości – powiedział o. Józef Chyrzyński, opiekun duchowy grupy.

O. Chyrzyński podkreślił, że wakacyjny czas na Jasnej Górze jest wyjątkowy, też ze względu na przybywających tak licznie pielgrzymów. – Wierni poświęcają czas, siły, aby przybyć do tego miejsca i zawierzyć się Maryi. Nasza posługa wypływa właśnie z tej radości spotykania z ludźmi, którzy ofiarują siebie Bogu. My pragniemy każdego dnia pomagać im ułatwiać to spotkanie i dawać świadectwo że nie są sami, ponieważ są ludzie, którzy mają te same wartości i ten sam cel: życie z Bogiem – mówił Paulin.

Do RCS-u należy w Polsce ok. 16 tys. osób. Lokalne wspólnoty są prawie w każdym większym mieście przy duszpasterstwach akademickich i parafiach. Jego członkowie biorą udział w rekolekcjach, adoracjach, modlą się za siebie i także za tych, którzy mają problem z zachowaniem czystości. Spotkania gromadzą młodych, małżeństwa, ale także osoby opuszczone przez współmałżonka, a pragnące dochować wierności przysiędze małżeńskiej.

Źródło: Biuro Prasowe Jasnej Góry

Skip to content