Kapelan Solidarności nękany przez służby komunistyczne, które pozbawiły go życia… 19 października 1984 roku bł. ks. Jerzy Popiełuszko odbył ostatnią podróż duszpasterską. Przez lata posługi kapłańskiej bronił wolności, sprawiedliwości i gorliwie modlił się o nawrócenie grzeszników.

Władze komunistycznie oskarżały go o działalność na szkodę interesów PRL. Pomimo wielokrotnych szykan oraz pomówień w środkach masowego przekazu bronił godności człowieka. Uczył nas, aby zawsze „zło dobrem zwyciężać”.

Jednym z miejsc pamięci o zamordowanym kapłanie jest pomnik w częstochowskiej alei Sienkiewicza, odwiedzany codziennie przez wiele osób:

– Jestem częstochowianką od pięciu pokoleń. Często przychodzę tutaj, aby się pomodlić. Przypadek morderstwa ks. Jerzego był naprawdę okropny. Bardzo to wszyscy przeżywaliśmy.

W czasie stanu wojennego ks. Jerzy Popiełuszko bronił osób internowanych. Angażował się w duszpasterstwo ludzi pracy – zarówno w okresie tworzenia „Solidarności”, jak i później. Oprócz Mszy św. za Ojczyznę zainicjował pielgrzymkę robotników Huty Warszawa na Jasną Górę, która przerodziła się w Ogólnopolską Pielgrzymkę Ludzi Pracy.

Więcej o szczegółach z jego życia posłuchać można m.in. w częstochowskim Klubie Solidarności przy ul. Łódzkiej, gdzie umiejscowiona jest specjalna wystawa. Do zwiedzania zaprasza kustosz klubu, Zbigniew Bonarski:

– W tym miejscu przybliżamy sobie postać ks. Jerzego. Jego myśli oraz naukę, z której czerpać można do dziś. Chcemy, aby ks. Jerzy był dla ludzi kierunkowskazem życia codziennego. Jako kustosz tego miejsca chcę zaprosić Was do odwiedzin. To jest naprawdę bardzo ciekawa wystawa. Zapraszam serdecznie.

Ks. Jerzy Popiełuszko zamordowany został 19 października 1984 roku przez służby komunistyczne.

19 października w Polsce obchodzony jest również Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych, którzy oddali życie w obronie wartości chrześcijańskich.

ABK

Skip to content