2 sierpnia przypada odpust Porcjunkuli, czyli święto Najświętszej Maryi Panny – Królowej Aniołów. Tego dnia w kościołach franciszkańskich i parafialnych można uzyskać odpust zupełny.

Maryja jako Matka Boża jest także Królową aniołów. W roku 1864 zostało we Francji założone arcybractwo Matki Bożej Anielskiej, mające za cel oddawać cześć Maryi jako Królowej nieba. Jak twierdzi ks. Mariusz Foltyński – proboszcz parafii NMP Królowej Anielskiej w Kalei odpowiedź do dzisiejszego święta znajdziemy w hymnie z godziny czytań:

„Skromny kościółek Maryi Dziewicy Nad wszystkie inne ukochał Franciszek, Tu składał hołdy Królowej Aniołów, Modląc się w ciszy. Nie było w świecie drugiego ustronia Jak ta świątynia uboga, lecz miła, Tu spędził życie, stąd w śmierci godzinie Odszedł do Boga. Tu się zrodziły trzy jego Zakony Pod opiekuńczym spojrzeniem Maryi; Tu Bogu Klarę jak lilię najbielszą Złożył w ofierze. U stóp Maryi, Królowej Aniołów, Jak wódz gromadził zastępy swych braci; Stąd Chrystusowych wysyłał heroldów I błogosławił”.

Dzisiejsze wezwanie zapoczątkowane zostało, gdy w pierwszej połowie XIII w. św Franciszek otrzymał starą kapliczkę, która nosiła wezwanie „Królowej Aniołów”. Więcej na temat święta mówi ks. Mariusz Foltyński:

Odbudował i przy niej zamieszkał. Powstał tam zakon Franciszkański, zakon Klarysek oraz 3 zakon świętego Franciszka. Przy tym kościółku odszedł również do domu Boga Ojca.

Do jutrzejszego poranka w parafii NMP Królowej Anielskiej w Kalei trwa doba eucharystyczna, w każdej chwili można się wyspowiadać i wejść w dar odpustu zupełnego.

Skip to content