Fot. stacja7.pl

Opiekun bibliotekarzy, instytutów wiedzy katechetycznej, proboszczów oraz profesorów seminarium. Mowa o św. Karolu Boromeuszu biskupie, którego wspomnienie przypada corocznie 4 listopada.

Urodzony 3 października 1538 roku święty jest patronem sióstr boromeuszek, które swoje zgromadzenie mają m.in. w Częstochowie. Św. Karol Boromeusz zawdzięcza patronat nad zgromadzeniem swojej głębokiej pokorze i miłości do Kościoła.

– Nasz patron, św. Karol Boromeusz, pochodził z Mediolanu. Założycielem naszego zgromadzenia jest ks. Adrien Bresy, który obrał św. Karola Boromeusza na patrona naszego zgromadzenia, ponieważ był dla niego bliskim. Bardzo doceniał jego głęboką pokorę, prostotę, a także miłość do Kościoła i samą jego gorliwość, jako dobrego pastora, który kierował Kościołem w XVI wieku – mówiła s. Alicja ze zgromadzenia.

Zgromadzenie sióstr św. Karola powstało w 1684 w Belgii. Jego celem było wychowywanie oraz nauka dzieci i młodzieży z biednych rodzin. Wszystkie zgromadzenia sióstr karolanek świętują 4 listopada wspomnienie swojego patrona.

– Tego dnia we wszystkich naszych domach mamy uroczystą Mszę św. Tu w Częstochowie mamy też wspólnotę świeckich sióstr św. Karola Boromeusza. Jeżeli chodzi o nasze zgromadzenie, to jesteśmy w Indiach, Belgii, Argentynie, Tanzanii, Polsce, Włoszech oraz w Szwajcarii. Trzy prowincje znajdują się w Indiach i tam też mamy najwięcej sióstr. Tam nasze siostry mają szpitale, szkoły, oferują pomoc socjalną i pomagają w najbiedniejszych rejonach kraju – dodała s. Alicja.

W ikonografii św. Karol Boromeusz przedstawiany jest w stroju kardynalskim. Jego atrybutami są: bicz, czaszka, gołąb, kapelusz kardynalski, krucyfiks, a także postronek na szyi, który nosił podczas procesji pokutnych. Siostry karolanki w swojej działalności, podobnie jak św. Karol Boromeusz, uczulone są na wszystkie formy nędzy, nieustannie niosąc pomoc tym, którzy potrzebują jej najbardziej.

BNO

Skip to content