W Kościele Katolickim 25 kwietnia wspomina się św. Marka Ewangelistę. Wspomnienie zbiega się z trwającym obecnie Tygodniem Biblijnym, który rozpoczął się w minioną niedzielę, 23 kwietnia.

Postać św. Marka Ewangelisty przybliża rzecznik prasowy Jasnej Góry, o. Michał Bortnik. Tłumaczy również, że Ewangelię, napisaną przez świętego, nie bez powodu charakteryzuje dość prosty i przystępny język:

– Św. Marek był uczniem św. Pawła, a potem – św. Piotra. Towarzyszył mu podczas nauczania, a następnie spisał Ewangelię. Charakteryzuje ją prosty język, bo skierowana była do pogan. Tych wszystkich, którzy nie pochodzą z narodu żydowskiego. Stąd wszyscy możemy identyfikować się z tą Ewangelią.

Wspomnienie wpisuje się w trwający do 29 kwietnia XV Tydzień Biblijny. Rzecznik prasowy Jasnej Góry stwierdza, że nie tylko w tym czasie powinno się zaglądać do Pisma Świętego. Nawiązując do tegorocznego hasła Tygodnia Biblijnego mówi, że św. Marek jest autorytetem w sprawach wiary:

– Bardzo pięknie wpisuje się to w tym roku w Tydzień Biblijny, który odbywa się pod hasłem ,,Wierzę w Kościół Ojca i Syna i Ducha Świętego”. Tej wiary chcemy uczyć się od św. Marka, mimo że Kościół zachęca do czytania kart Ewangelii św. Jana, to jednak nie zaszkodzi zajrzeć do Ewangelii spisanej przez św. Marka.

Św. Marek Ewangelista szczególnie związany jest z Jasną Górą. 24 września 2012 r., Abonayoussef Khalil, zwierzchnik Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego na Węgrzech, przekazał o. Izydorowi Matuszewskiemu, ówczesnemu generałowi Zakonu Paulinów na Jasnej Górze relikwie świętego. Sarkofag św. Marka znajduje się w katedrze Koptyjskiej w Kairze. Był to dar w podzięce za relikwie św. Pawła Pierwszego Pustelnika, które Koptyjski Kościół otrzymał od paulinów. O. Bortnik zauważa, że była to chwila szczególna, ale też swego rodzaju zobowiązanie:

Był to moment wyjątkowy. Od tego czasu relikwie św. Marka towarzyszą nam tu na Jasnej Górze. Są to szczególne relikwie tego, który spisał słowa Ewangelii, które go słowa czytamy, przeżywamy, rozważamy. Jest to też zobowiązanie dla głoszących Słowo Boże, aby na wzór św. Marka czynić to w sposób prosty, jasny i dostosowany do aktualnego słuchacza. Jest to też dla nas wszystkich zachęta, by otwierać Ewangelię właśnie św. Marka.

Założycielem Kościoła Egipskiego był — według przekazów religijnych — św. Marek Ewangelista, autor najstarszej i najkrótszej z Ewangelii. Koptyjski Kościół Ortodoksyjny wyodrębnił się w piątym wieku z patriarchatu aleksandryjskiego na skutek sporów narodowych i religijnych w Egipcie po soborze chalcedońskim. Kościół Koptyjski należy do Światowej Rady Kościołów, włącza się też w działania ekumeniczne i współpracę kościołów chrześcijańskich.

LN

Skip to content