XIV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym na Jasnej Górze

Bp Witalij Krywicki z Ukrainy przewodniczył Mszy św. na Jasnej Górze, która rozpoczęła 12 listopada XIV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku dzień ten jest okazją do pomocy duchowej i materialnej Ukrainie.

Tego dnia o pokój za wschodnią granicą modlą się przybywający do sanktuarium pielgrzymi, wśród nich są także grekokatolicy m.in. z eparchii mukaczewskiej, prawosławni czy uczestnicy czuwania współpracowników apostolskich sióstr pallotynek.

Bp Krywicki mówił o wielkim znaczeniu modlitwy.

– Od samego początku wojny, tzn. już od roku 2014, a tym bardziej teraz, w tej bardzo agresywnej fazie, widzimy jak modlitwa pomaga każdemu z nas, patrzymy na owoce tej modlitwy, jak np. wczorajsze wyzwolenie Chersonia. Wiele ludzi mówiło, że to niemożliwe, że Ukraińcy nie dadzą rady. Trzeba przyznać, że sami nie damy rady, to oczywiste, ale kiedy Bóg staje po naszej stronie, wysłuchuje wołania swoich dzieci, które proszą Go o obronę.

Bp Krywicki zauważył, że w tak trudnym czasie każda pomoc jest ważna, zwłaszcza to podtrzymywanie na duchu, pomoc na polu politycznym, ekonomicznym, humanitarnym.

– Jesteśmy na progu zimy. Wiele miejscowości jest odciętych od prądu. To może być kwestia jeszcze bardziej paląca niż brak codziennego chleba. Kilka godzin ostrych mrozów i może być po człowieku. Teraz robimy wszystko, by tworzyć strefy ogrzewania np. w naszych kościołach i potrzebujemy wszystkiego co temu może być pomocne, potrzebujemy tego jak wody czy powietrza.

– U Matki z poranionym obliczem, która wie co to wygnanie i chleb na obczyźnie, zawierzamy los milionów ukraińskich matek z dziećmi. Tu znajdują przyjęcie pod naszymi dachami i otwarte serc Polaków. Pamiętamy o matkach chroniących swoje dzieci w Syrii, w Iraku – powiedział ks. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Hasłem tegorocznego XIV Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym jest „Uleczyć tęsknotę”. Organizuje go od 2009 r. Sekcja Polska Pomoc Kościołowi w Potrzebie, przy aprobacie Konferencji Episkopatu Polski.

LN/mat. JasnaGóraNews

Skip to content