XXII Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie

W II Niedzielę Adwentu obchodzony jest Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Celem tego dnia jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej, czyli na Białorusi, Litwie, Łotwie, Estonii, Ukrainie, w Rosji, Mołdawii, Armenii, Gruzji, Kazachstanie, Tadżykistanie, Kirgizji i Uzbekistanie.

Więcej o tej inicjatywie mówi ks. Mariusz Bakalarz rzecznik archidiecezji częstochowskiej:

-Nie bez powodu w adwencie mamy ten dzień modlitwy i pomocy materialnej z kościołem na wschodzie. Należy zobaczyć, że kościół to nie tylko kościół polski, ale też na wschodzie. Po 30 latach on się odradza. To są kraje wielkiej biedy i ta bieda przekłada się również na aspekt kościoła. Ci ludzie przez długi okres czasu ukrywali swoją wiarę. My przychodzimy im z pomocą.

Ks. Mariusz zachęca również do zadumy oraz pomocy podczas najbliższej niedzieli oraz świątecznych zakupów.

-W najbliższą niedzielę pomóżmy poprzez modlitwę, solidarność oraz dar materialny. Podczas zakupów świątecznych pomyślmy o tym, że niektórych nie stać nawet na najdrobniejsze prezenty.

W tym dniu z Kościołem w Polsce i poza jej granicami łączą się wierni z wielu parafii za wschodnią granicą, dziękując Bogu za modlitwę i składane ofiary. „Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie” tam, za wschodnią granicą, jest dniem wdzięczności za tych, którzy pomagają duchowo i materialnie.

KPL/KEP

Skip to content