Z Chrystusem i Maryją przez życie – urodziny oraz imieniny abp. Wacława Depo

W środę 27 września metropolita częstochowski abp Wacław Depo obchodzi 70. rocznicę urodzin. Dzień później (28 września) wspominamy w liturgii św. Wacława – męczennika, patrona Czech, Moraw, Pragi oraz katedry krakowskiej na Wawelu.

Posługa abp. Wacława Depo rozpoczęła się w 1978 roku, kiedy to po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu przyjął święcenia kapłańskie z rąk Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego. Na funkcję biskupa powołał go Ojciec Święty Benedykt XVI. Kilka lat później przyszedł czas na kolejne wyzwanie. Bp zamojsko-lubaczowski dr Wacław Depo został mianowany przez papieża arcybiskupem metropolitą częstochowskim.

– Kiedy patrzę na 70-lecie swojego życia, jako daru, przypominają mi się słowa Psalmu 139, które są mi szczególnie bliskie – wyznał abp Wacław Depo i dodał: – Nie tajny Ci byłem Boże, kiedy pod sercem Matki nabierałem kształtów i nietajna Ci była moja istota, nim chociażby jeden dzień zaistniał, dlatego prowadź mnie drogą prawą i zachowaj od niebezpiecznej drogi… Te słowa Psalmu pokazują moje tajemnicze wyznaczenie mi drogi przez opatrzność Bożą, jeszcze przed urodzeniem. To, że obecnie spełniam ją w Sakramencie Kapłaństwa, stanowi kolejne obdarowanie, którego nigdy nie potrafię do końca zrozumieć. To Tajemnica pokazująca, że sam Chrystus zaprosił mnie w serce swojego dramatu, jakim jest walczenie o ludzi. Podobnie jest w Sakramencie Kościoła, w którym mam swoje wyznaczone miejsce. W tej drodze idzie ze mną Matka z Krzyża, Matka niezawodnej nadziei.

Metropolita częstochowski podkreśla, że poza Jezusem i Maryją, w swojej pasterskiej posłudze jest wierny św. Janowi Pawłowi II. Jak dodał – jego biskupie zawołanie nawiązuje do słów Papieża Polaka z początków jego pontyfikatu.

– Tymi słowami papież rozpoczął pierwszą programową encyklikę „Redemptor Hominis”, czyli „Ku Chrystusowi Odkupicielowi człowieka, Ku Chrystusowi Odkupicielowi świata”. Ten tekst bardzo głęboko wpadł w moją pamięć i serce, tym bardziej że zostałem wyświęcony akurat w roku wyboru Karola Wojtyły na papieża. On, jako mój szczególny orędownik, również na drodze mojej posługi, wyznaczył miary, które pokazał poprzez swoją posługę, spełniając je do końca. Chciałbym, abyście byli na tej drodze ogarnięci miłością mojego serca oraz wszystkim, co składa się na moją posługę – wyznał metropolita częstochowski.

O swoim wieku oraz posłudze abp Wacław Depo mówił m.in. w homilii podczas Mszy św. na pielgrzymce chorych w Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej.

– […] Jeden z psalmistów mówi nam wprost: miarą naszego życia jest lat 70, a gdy jesteśmy mocni – 80, jednak wszystkie dni przemijają i warte są tylko te, które przeżywamy i rozważamy przed Bogiem. Dlatego też chcę się do was uśmiechnąć, ponieważ jestem na progu 70 roku życia […] – głosił w homilii abp Wacław Depo.

Jako jedne z pierwszych życzenia abp. Wacławowi Depo złożono w niedzielę, 24 września podczas peregrynacji relikwii błogosławionej Rodziny Ulmów w Bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie. Życzenia składała m.in. Ewa Słuszniak z Archidiecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin Nazaret.

– Najprzewielebniejszy ks. arcybiskupie, w imieniu całej naszej liturgicznej wspólnoty pragniemy zapewnić o naszej modlitwie każdego dnia, a szczególnie w czasie nadchodzących urodzin oraz imienin. Pragniemy życzyć, aby Maryja, matka pięknej miłości, opiekowała się ks. abp., wielu łask Bożych, potrzebnych na czas posługi, prowadzenia nas ku Chrystusowi oraz świętości – składała życzenia Ewa Słuszniak.

Paliusz z rąk Ojca Świętego Benedykta XVI przyjął 29 czerwca 2012 roku w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Redakcja Radia Fiat oraz portalu czestochowskie24.pl życzy wielu Bożych łask i błogosławieństwa w kolejnych latach posługi.

BNO

Skip to content