Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz – Środa Popielcowa czasem zadumy o przemijaniu

Metropolita częstochowski abp Wacław Depo podczas Mszy św. w Środę Popielcową, 14.02.2024/fot. Radio Fiat/BNO

Środa Popielcowa rozpoczyna 40-dniowy okres Wielkiego Postu. Dla chrześcijan to czas nawrócenia, poprzez który wierni przygotowują się do celebracji męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia podczas Mszy św. kapłani sypią na głowy wiernych popiół na znak pokuty i żalu za grzechy.

Tak było m.in. w Bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie, gdzie Eucharystii przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Duchowny przypomniał, że Popielec mocno nawiązuje do Księgi Rodzaju i uświadamia ludziom o przemijaniu.

– Gdy człowiek stworzony na obraz i podobieństwo Boga odszedł poprzez swoją źle użytą wolność (sam chciał być Bogiem), otrzymał ostrzeżenie, że jest tylko prochem i w proch się obróci, a to wszystko jest w rękach Stwórcy. Dlatego też szczypta poświęconego popiołu jest przypomnieniem, że musimy się nawrócić i złożyć swoją nadzieję w Bogu – powiedział metropolita częstochowski.

Środa Popielcowa pozwala usłyszeć w Liturgii (zapoczątkowane od upadku Adama i Ewy) orzeczenie słabości oraz przemijania ludzkiego życia. W homilii abp Wacław Depo tłumaczył, że nie należy się bać ulotności, gdyż to naturalne zjawisko, którego źródło jest w Bogu.

– […] Gdy po raz kolejny otrzymujemy znak poświęconego popiołu z mocnym akcentem Biblijnych słów: „Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz” albo: „nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”, rozumiemy, że nie jest to groźna rzeczywistość, czy liturgiczne celebrowanie smutku, ale pragnienie wejścia na drogę nawrócenia i prawdziwego życia, którego źródło jest w Bogu […] – głosił podczas Nabożeństwa.

Metropolita częstochowski dodał również, że posypywanie głów popiołem nie jest materializowaniem lęku przed przemijaniem, a przypomnieniem o nawróceniu, pokucie i duchowym przygotowaniu na Zmartwychwstanie Chrystusa.

– […] Przychodzimy z wiarą Chrystusa Ukrzyżowanego, aby spełniła się nasza nadzieja w zmartwychwstałym Chrystusie. Przez Niego w tajemnicy Kościoła zostaliśmy uwolnieni z więzów grzechu i ożywieni tchnieniem życia przez Ducha Świętego w prawdziwej wolności […] – dodał.

Zdaniem ks. prof. Ryszarda Selejdaka, rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, posypanie głów popiołem powinno też skłonić człowieka do pokory wobec świata i Boga.

– Człowiek powinien pamiętać o właściwym miejscu w szeregu, aby zawsze miał respekt i ogromny szacunek do Pana Boga, który jest też Panem naszego istnienia i od którego zależy każda sekunda naszego życia. Jest to tym bardziej istotne, biorąc pod uwagę wojnę za naszą wschodnią granicą i związaną z nią ulotność ludzkich istnień – wyjaśnił rektor WMSD.

W Środę Popielcową obowiązuje ścisły post oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Msza św. odprawiona tego dnia w Bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie rozpoczęła inicjatywę Kościołów stacyjnych, kultywowaną w archidiecezji częstochowskiej od kilku lat. Kolejną stacyjną świątynią (15 lutego) będzie Kościół Świętej Barbary. Modlitwa z tej okazji rozpocznie się tam o godz. 18:00.

BNO

 

>>Homilia abp. Wacława Depo<<

 

 

Galeria: Radio Fiat/BNO

Msza św. w Środę Popielcową w Archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie

Skip to content