Z prośbą o wstawiennictwo św. Krzysztofa

Fot. ekai.pl

Trwa Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa, patrona kierowców. Jutro (25 lipca) podczas Apelu Jasnogórskiego wierni będą modlić się o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg. Prośby do Matki Bożej kierowane będą również w intencji misjonarzy.

Jutro (25 lipca) Kościół rzymskokatolicki wspomina dwóch świętych męczenników – Jakuba Apostoła oraz Krzysztofa. Pierwszy z nich, według legendy, dotarł w podróży misyjnej do Hiszpanii. Drugi patronuje kierowcom, choć pod swoją opieką ma również inne grupy np. flisaków, biegaczy, żeglarzy, a także podróżników i pielgrzymów. W dzień wspomnienia świętego w kościołach błogosławi się pojazdy. Jak mówi ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik archidiecezji częstochowskiej, warto z tej okazji skorzystać.

– To nie jest tak, że poświęcenie samochodu zabezpieczy nas przed wypadkiem. Kierowcy powinni być odpowiedzialni. Poświęcenie to wyznanie wiary w Boga jako opiekuna, akt zawierzenia się.

W intencji kierowców podczas Apelu Jasnogórskiego zanoszona będzie specjalna modlitwa, którą poprowadzi ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska – organizacji troszczącej się o środki transportu dla polskich misjonarzy. MIVA zachęca też kierowców do włączenia się w „Akcję św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy”. Ks. Jerzy Krasiński wyjaśnia, na czym ona polega.

– Tegoroczny Tydzień św. Krzysztofa obchodzony jest w dniach 19 – 26 lipca. Jego hasłem są słowa „Umocnieni Eucharystią, niesiemy Chrystusa”, które nawiązują do hasła roku duszpasterskiego, w którym centralne miejsce zajmuje Eucharystia, jako wielka tajemnica wiary. Misje są związane z celebracją Eucharystii. Bardzo pięknie powiedział papież Benedykt XVI, napisał to w dokumencie posynodalny, „Sacramentum caritatis”, że „Kościół prawdziwie eucharystyczny jest misyjny” i z drugiej strony, że Eucharystia, Msza św. jest „źródłem siły mocy dla misji i misjonarzy”.

W ramach „Akcji św. Krzysztof” za każdy bezpiecznie przejechany kilometr, wpłacany jest jeden grosz na środki transportu dla misjonarzy. Na potrzebę starannego szkolenia zwłaszcza młodych kierowców, zwraca uwagę Krzysztof Hołowczyc. Kierowca rajdowy zauważył też rosnącą kulturę jazdy polskich kierowców.

– „Bezpieczeństwo” bierze sierze się z edukacji, rozsądku, logiki oraz właściwego wyszkolenia, które jest kluczowym elementem. Cieszy to, że w Polsce poprawiła się kultura jazdy. Kierowcy przepuszczają się, zaczęła funkcjonować też jazda na suwak. Powinniśmy jeszcze zwrócić uwagę na system ścieżek rowerowych oraz przejść dla pieszych. W tych obszarach często dochodzi do wypadków.

Początek modlitwy w jasnogórskim sanktuarium jutro o godz. 21.

ABK/BPJG

Skip to content