Fot. Parafia św. Stanisława Biskupa Męczennika w Częstochowie

W sobotę 8 maja przypada w Kościele wspomnienie św. Stanisława ze Szczepanowa, męczennika i głównego patrona Polski. Z tej okazji, w parafii jego imienia w Częstochowie zaplanowano na piątek 7 maja dzień skupienia, poprzedzający sobotnie uroczystości odpustowe.

O trwającej od kilku lat tradycji organizowania dni skupienia w parafii św. Stanisława opowiada proboszcz parafii, ks. Jacek Michalewski:

Od paru lat w parafii św. Stanisława BM na częstochowskiej Skałce przeżywamy Dobę Eucharystyczną. Ale jednocześnie jest to dzień przygotowania do tego pięknego dnia w którym czcimy św. Stanisława BM. Ten dzień skupienia poprowadzi ks. Abp Wacław Depo, Metropolita Częstochowski. Tematem przewodnim jest zdanie zaczerpnięte z jednej z homilii ks. Arcybiskupa: „Kim jesteś rodzino?”.

Plan uroczystości odpustowych w parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika w Częstochowie

Sytuacja polskich rodzin pogarsza się z roku na rok. Jest coraz więcej rozwodów, wiele osób coraz luźniej traktuje zobowiązania małżeńskie. A cierpią na tym przede wszystkim dzieci. Ks. proboszcz w nawiązania do tematu przewodniego jutrzejszego dnia skupienia zachęca do refleksji nad rolą, jaką pełni rodzina w Kościele i społeczeństwie:

Właśnie dzisiaj „Kim jesteś rodzino, jaka jest twoja kondycja, co się z tobą dzisiaj dzieje i co będzie w przyszłości?” to jest właściwie pytanie, które każdy z nas powinien sobie zadać. Bo przecież w rodzinie kształtuje się przede wszystkim wiara. Małżonkowie i dzieci powinni razem wzrastać w miłości. Ale jest też wiele trudnych tematów związanych z rodziną. Jestem pewien, że ks. Arcybiskup pięknie o tym nam opowie i przypomni jako pasterz diecezji.

Podczas jutrzejszego dnia skupienia Msze św. z nauką będą odprawiane o 7:00 i 9:00. O godzinie 18:00 zostanie odprawiona uroczysta Msza św. z udzieleniem Sakramentu Bierzmowania. Ponadto o 15:00 sprawowane będzie Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, o 17:00 Nabożeństwo majowe, a o 21:00 Apel jasnogórski. W czasie pomiędzy Mszami św. i nabożeństwami będzie możliwość cichej modlitwy przed wystawionym Najświętszym Sakramentem.

Z uwagi na warunki epidemiologiczne, w kościele św. Stanisława może przebywać do 100 osób. Ksiądz proboszcz zachęca do włączenia się w uroczystości również za pośrednictwem transmisji internetowej:

Przez Facebooka zapraszam wszystkich oczywiście, na uroczystości odpustowe i na dzień skupienia. Z tym, że wiadomo, mamy limit w kościele. Trudno by było, żeby wszyscy mogli uczestniczyć w dniu skupienia i w uroczystość odpustową. Chociaż dużo jest możliwości, ponieważ Msze św. Są o godzinie 7:00, 9:00 i 18:00, dlatego zapraszam bardzo serdecznie.

W sobotę 8 maja Msze św. Odprawione zostaną o godz. 7:00 i 9:00. Ponadto o 17:30 sprawowane będzie Nabożeństwo majowe, natomiast o 18:00 uroczysta Msza św. odpustowa, której będzie przewodniczył ks. Piotr Zaborski, dyrektor Katolickiego Radia Fiat.

RG

Skip to content