Źródło: Biuro Prasowe Jasnej Góry

Mszą św. na jasnogórskich błoniach zainaugurowano 11 kwietnia tegoroczny sezon motocyklowy. Rozpoczął go XVIII Motocyklowy Zlot Gwiaździsty im. ks. prał. Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego.

Organizatorem jest Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. Zloty jasnogórskie zainicjował śp. Wiktor Węgrzyn, pierwszy komandor.

Msza św., połączona z poświęceniem motocykli, rozpoczęła się o godz. godz. 11.00. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Odniósł się także do dzisiejszego ważnego Święta Miłosierdzia Bożego:

– Przyjeżdżamy do tronu naszej Matki, w miejsce gdzie zawsze byliśmy wolni. Pomimo okupacji jest to jedno święte miejsce dla każdego polskiego serca. Dzisiejsza niedziela przypomina o najpiękniejszym przymiocie Boga jakim jest jego miłosierdzie. Przyjeżdżamy tu z różnymi problemami i składamy je u sto Matki. Dzisiejszy dzień przypomina, że nawet kiedy pobłądzimy Chrystus mówi „pokój z tobą”.

Ze względu na przepisy epidemiczne, zostało odwołane spotkanie na Górce Przeprośnej, skąd co roku motocykliści kawalkadą ruszali na Jasną Górę. W tym roku uczestnicy Zlotu zbierali się bezpośrednio na błoniach jasnogórskich od godz. 9.00.

Jak przypominają organizatorzy na stronie internetowej rajdkatynski.com, „każdy z uczestników zobowiązany jest do przestrzegania przepisów sanitarno-epidemiologicznych dotyczących Covid-19 oraz posiadania maseczki ochronnej, a także zachowania dystansu 1,5 m od innych uczestników”.

Tradycyjnie spotkanie miało też charakter patriotyczny i charytatywny: było wyrazem pamięci o Polakach pomordowanych na Kresach i solidarności z rodakami żyjącymi na Wschodzie. Uczestnicy Zlotu mogą otrzymać znaczki zlotowe, jako pamiątkę dla osób świadczących pomoc Polakom na Kresach.

BPJG/WB

Skip to content