Żywy Różaniec po raz dziewiąty na Jasnej Górze!

Fot. Myriams Fotos | Pixabay.com

W dniach 4-5 czerwca po raz dziewiąty odbędzie się pielgrzymka Żywego Różańca do jasnogórskiego sanktuarium. Za organizację pielgrzymki odpowiada Stowarzyszenie Żywy Różaniec.

Czym jest Żywy Różaniec i jak jest zorganizowany, opowiada ks. Jacek Garncarek, moderator krajowy Żywego Różańca:

Można powiedzieć, że wspólnota Żywego Różańca to wspólnota nadziei. Poprzez codzienną modlitwę ludzie uczą się tej wielkiej nadziei, zaufania Panu Bogu i Jego Matce. Przez wstawiennictwo Maryi przedstawiają Panu Bogu wszystkie nasze intencje, które są w naszym sercu, w Ojczyźnie. Polecają też intencje papieskie, które papież wyznacza na każdy miesiąc. Wiemy doskonale, że Różaniec jest w każdej parafii, również i w naszej Archidiecezji. Po kilka, kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt Róż Różańcowych, gdzie każda Róża składa się z dwudziestu osób, rozważając właśnie tajemnice radosne, światła, bolesne i chwalebne. Jest to największa wspólnota modlitewna w naszej Ojczyźnie, ponad dwu milionowa rzesza ludzi, którzy należą do Żywego Różańca.

Modlitwa w ramach Róż Różańcowych bardzo się w Polsce ostatnio rozpowszechniła. Z tej formy korzystają nie tylko parafie, ale także stowarzyszenia, wspólnoty a nawet rodziny i grupki znajomych. Uczestnicy modlą się za siebie nawzajem, za Kościół, za Ojczyznę ale też i w intencjach bardziej szczegółowych, jak zaprzestanie dokonywania aborcji w Polsce czy zaprzestanie prześladowania chrześcijan na świecie. O tym skąd się wziął pomysł Żywego Różańca opowiada s. Emanuela z redakcji miesięcznika „Różaniec”:

Założycielką tego dzieła Żywego Różańca jest sługa Boża Paulina Jaricot, młoda Francuska z Lionu, która w pierwszej połowie XIX wieku wpadła na genialny pomysł, który zmobilizował miliony ludzi do codziennego odmawiania Różańca. Stworzyła tzw. „piętnastki”: zaczęła organizować w Lionie piętnastoosobowe grupy katolików, które nazwano „Różami”, a całej tej inicjatywie nadano nazwę „Żywy Różaniec”. Każda bowiem z tych osób, które należały do Róży Różańcowej zobowiązywała się do codziennego odmawiania jednej dziesiątki Różańca z rozważaniem jednej z piętnastu tajemnic różańcowych w intencjach wyznaczonych przez papieża. Wkrótce Żywy Różaniec stał się bardzo popularny w całej Francji. Już kilka lat po jego powstaniu, to był 1826 rok w samej Francji należało do Żywego Różańca ponad 3 miliony osób. Później w 1827 roku papież Leon XII pobłogosławił to dzieło, a jego następca Grzegorz XVI w 1832 roku wydał dokumenty zatwierdzające Żywy Różaniec.

Podczas pielgrzymki zostanie rozpoczęty czwarty rok Wielkiej Nowenny Różańcowej, którą praktykują członkowie stowarzyszenia. Wielka Nowenna jest dziewięcioletnim dziełem modlitewnym, którym członkowie Stowarzyszenia przygotowują się na obchody dwustulecia Żywego Różańca. Tematem roku nowenny, który zostanie zainaugurowany w pierwszą sobotę czerwca będzie „Różaniec modlitwą o zbawienie innych”. Jak natomiast będzie wyglądał przebieg samej pielgrzymki, wyjaśnia s. Emanuela:

Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa: „Z Maryją, Matką Nadziei”. Zaczynamy nasze czuwanie wieczorem 4 czerwca w piątek, w Kaplicy Cudownego Obrazu o godz. 21:00 Apelem Jasnogórskim. Czuwanie nasze zakończymy Eucharystią o godz. 23:00. W sobotę zaś serdecznie zapraszamy wszystkich na spotkanie przed szczytem jasnogórskim, które rozpocznie się o 9:30. Będzie tam taki program słowno-muzyczny, konferencja, oczywiście nie zabraknie modlitwy różańcowej. Będą także świadectwa o Żywym Różańcu. I nasze czuwanie zakończymy uroczystą Mszą św. O godz. 12:00, której będzie przewodniczył ks. bp Andrzej Przybylski.

Jak informują organizatorzy, na pielgrzymkę może przyjść każdy. Wiadomo, że konieczne będzie zachowanie odstępów, maseczki i dezynfekcja rąk, jednak udział w samej pielgrzymce nie będzie dla nikogo limitowany. Jak można się formalnie dopisać do pielgrzymki, wyjaśnia ks. Jacek Garncarek:

Zapraszamy wszystkich na tę pielgrzymkę na Jasną Górę. Oczywiście każdy kto przybędzie może zgłosić swoje uczestnictwo u moderatorów diecezjalnych, jak również przed szczytem Jasnej Góry w namiocie recepcji. Otrzymamy tam pamiątkę tego spotkania: obrazek Maryi Nadziei z modlitwą papieża z encykliki Spe Salvi.

Podsumowując: pielgrzymka zaczyna się w piątek 4 czerwca od Apelu Jasnogórskiego i czuwania przed Obrazem Matki Bożej. O 23:00 odprawiona zostanie Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu. W sobotę 5 czerwca uroczystości rozpoczynają się o 9:30 pod jasnogórskim szczytem. Zakończą się Mszą św. o 12:00, której będzie przewodniczył bp Andrzej Przybylski.

RG

Źródło: Miesięcznik “Różaniec”
Skip to content