40 lat minęło – Jurajska Jesień

DSCF8353

Wystawiane obecnie w Miejskiej Galerii Sztuki prace są podsumowaniem 40 plenerów Jurajskiej Jesieni. Jednocześnie wystawiane są dzieła powstała w trakcie czterdziestego jubileuszowego Pleneru, który odbył się jesienią 2014 roku w Mirowie.

Jurajska Jesień to najstarszy polski plener odbywającego się corocznie od 1974 roku w różnych miejscach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Wernisaż obecnych wystaw miał miejsce dzisiaj, 27 lutego, a prace można oglądać w Sali Gobelinowej począwszy od jutra do 29 marca.

[W podsumowującej 40 plenerów wystawie widać zarówno zmianę pojmowania sztuki przez twórców, jak i przewodnie motywy, wykorzystywane raz po raz z dobrym skutkiem.]

W podsumowującej 40 plenerów wystawie widać przede wszystkim ciągłą zmianę. Plener zawsze skupiał znakomitych twórców, starał się prezentować nowe podejście do tematu. W czterdziestu wystawach brało udział ponad 500 artystów z całej Polski.

– Zawsze starano się zapraszać gości-artystów z zewnątrz, ponieważ ten plener ma, oprócz walorów czysto artystycznych, wspierania sztuki polskiej, walor poznawczy, promocyjny – mówi kurator wystawy, Barbara Szyc z Miejskiej Galerii Sztuki. – On promuje region. W bardzo dobry, trwały sposób. Przez te wszystkie lata widać jak ten region się bardzo zmieniał. Tak jak ten region się zmieniał, zmienia się malarstwo, trendy. Sztuka idzie do przodu i ten plener też się rozwija, nie stoi w ogóle w miejscu.

Wystawa poplenerowa nie koncentrowała się na z góry założonym temacie. – Przede wszystkim sama Jura jest tak malownicza, tak piękna, że każdy chce ją albo utrwalić, albo interpretować w swoich pracach, dlatego Plenery Jurajskie cieszą się dużym powodzeniem wśród artystów nie tylko regionu częstochowskiego, ale także uczestniczyło w nich dużo sław z całej Polski – mówi Tomasz Man, artysta-malarz, uczestnik Plenerów. – W latach 80., 70., kiedy zaczynały się Plenery, byli też goście zagraniczni. Rosjanie, Ukraińcy, Niemcy.

Organizatorem wystaw są Miejska Galeria Sztuki oraz Związek Polskich Artystów Plastyków Okręgu Częstochowa. Na uwagę zasługuje różnorodność wystawy retrospektywnej, podsumowującej. Prezentowane tam obrazy pochodzą ze zbiorów Miejskiej Galerii Sztuki oraz od prywatnych właścicieli. Obrazy i rysunki ze zbiorów MGS to m.in. prace profesorów Jana Świderskiego, Stanisława Batrucha, Stanisława Mazusia, Jerzego Dudy-Gracza, Stanisława Tabisza, Franciszka Maśluszczaka, a ponadto zobaczyć można prace częstochowskich artystów, archiwalia fotograficzne czy wydawnictwa.

Krzysztof Rygalik