Czasem warto się odrealnić – wernisaż w Muzeum Częstochowskim

W sobotę, 9 grudnia o godz. 17.00 Muzeum Częstochowskie zaprosiło na wernisaż wystawy pod tytułem „Poza realnością”, autorstwa częstochowskiego artysty Adama Patrzyka uważanego za kontynuatora nurtu ekspresjonistycznego w sztuce.

Katarzyna Ozimek, dyrektor Muzeum Częstochowskiego mówi o szerokiej ferii barw i faktur prezentowanych prac:

– Prezentujemy prace malarskie Adama Patrzyka, artysty związanego z naszym miastem, który kształcił się w Warszawie pod okiem Stefana Gierowskiego, również wywodzącego się z Częstochowy. Wystawę możemy podziwiać w Muzeum Częstochowskim przez kilka najbliższych tygodni. Prace robią ogromne wrażenie ze względu na ferie barw i zachwycającą fakturę. Są to zarówno prezentacje pejzaży, widoków miejskich czy wieżowców. Myślę, że ogromnie przyciągają uwagę, a jednocześnie są stonowane i spokojne. Gorąco zapraszam, żeby tę wystawę zobaczyć, bo myślę, że na wielu osobach ona naprawdę wywrze pozytywne piętno.

Dr Katarzyna Sucharkiewicz, kurator wystawy wyjaśnia sposób doboru prac do stworzenia ekspozycji „Poza realnością”:

-Staraliśmy się wybrać zestawy obrazów, które powstały na przestrzeni ostatnich lat. Mogą być one zaskoczeniem dla osób, które nie miały okazji ostatnio widzieć obrazów twórczości Adama Patrzyka, ponieważ zaczął malować duże formaty. Na tej wystawie znalazło się 36 płócien o tematyce głównie krajobrazowej. Ale szczególnie zaskakujący jest właśnie ich rozmiar oraz monumentalizm. Obrazy te są bardzo charakterystyczne dla twórczości Adama Patrzyka, co nie znaczy, że artysta nie wprowadza tutaj nowych motywów i rozwiązań. Wspaniałe obrazy z motywami wieżowców, pojawiają się takie elementy jak mgły, zachody słońca, takie niedopowiedziane pory przejścia między nocą, a porankiem, między dniem, a nocą. Jest zima, są statki, jest wieża Babel, jest nawet Stadion Narodowy, więc tutaj artysta poszerzył gamę tematyczną. Jeśli chodzi natomiast o cechy formalne, to na pewno zwróciłabym uwagę na światłocień którym artysta operuje w sposób mistrzowski.

Adam Pietrzak przybliża źródło swoich inspiracji do tworzenia sztuki:

– Inspiracją dotychczas ciągłą jest miasto ogólnie pojęte. Nie wnikam w obrazach jakie to konkretne miasto. Jest to moja próba pokazania, odczytania świateł i konstrukcji miasta. Struktury budynków, położenie na tle wody, w różnych perspektywach.

Wystawa jest dostępna dla zwiedzających w Pawilonie Wystawowym w Parku Staszica do 4 lutego 2024 roku.

EG
Galeria: Radio Fiat

Czasem warto się odrealnić – wernisaż w Muzeum Częstochowskim

Skip to content