Filharmonia Częstochowska współprowadzona przez Urząd Marszałkowski

Źródło fot.: Filharmonia Częstochowska

W środę, 6 grudnia w Filharmonii Częstochowskiej miało miejsce uroczyste przekazanie umowy dotyczącej współprowadzenia instytucji przez Urząd Marszałkowski oraz Urząd Miasta Częstochowy. Umowa została podpisana na 3 lata.

W efekcie porozumienia Filharmonia, poza dotacją od Urzędu Miasta Częstochowy, otrzyma od Urzędu Marszałkowskiego dodatkowe środki na organizację pracy artystycznej oraz bieżącą działalność i utrzymanie budynku.

– Zmieni się struktura finansowania. Do tej pory wyglądało to tak, że Urząd Miasta w Częstochowie był jedynym organizatorem i pokrywał wszystkie koszty związane z wynagrodzeniami dla pracowników. Natomiast na całą działalność merytoryczną i utrzymanie budynku musieliśmy zarobić sobie sami. To był model, który chodź biednie, działał przez wiele lat, ale przy planowanych podwyżkach cen i ogólnej sytuacji inflacyjnej, potrzeby finansowe się zwiększą i finansowanie wyłącznie z budżetu Miasta w tej chwili byłoby niemożliwe, bo już fizycznie nie bylibyśmy w stanie funkcjonować – wyjaśnił Adam Klocek, dyrektor Filharmonii.

Środki z Urzędu Marszałkowskiego Filharmonia Częstochowska przeznaczy na dofinansowanie działalności merytorycznej oraz utrzymanie budynku. Część z nich zostanie przeznaczona na wynagrodzenia dla pracowników.

– Zmieni się przyszła struktura naszych wynagrodzeń ze względu na drastyczne zwiększenie się płacy minimalnej, a niestety trzeba powiedzieć, że 90% zespołów i pracowników Filharmonii Częstochowskiej, zarówno administracji, jak i muzyków, jest na pensji minimalnej. Podniesienie pensji minimalnej oznacza jej podniesienie do następnego progu. To jest ponad 1,5 mln zł, żeby zwiększyć same wynagrodzenia – dodał dyrektor placówki.

W przyszłorocznym budżecie na finansowanie Filharmonii zagospodarowano 2 mln zł. Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego wyraża nadzieję, że w przyszłych latach będzie możliwość zwiększenia budżetu na ten cel.

– Sam fakt obecności Urzędu Marszałkowskiego i wpisanie Filharmonii, jako instytucji współorganizowanej, to wyjątkowy moment dla tej instytucji. Oczywiście Województwo Śląskie zarządza Filharmonią w Katowicach, gdzie dyrektorem jest Adam Wesołowski. To bardzo dobra Filharmonia, ale jednak do Katowic jest daleko, a tutaj potrzeby finansowe i jakościowe są takie same. Wszędzie tam, gdzie są dobre samorządy, udaje nam się takie działania realizować – powiedział Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego.

W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego oraz Miasta Częstochowy. Filharmonia Częstochowska powstała w 1955 roku. Jej budynek wzniesiono na miejscu Synagogi Nowej, zniszczonej w trakcie II wojny światowej. Filharmonia, poza koncertami symfonicznymi i kameralnymi, jest współorganizatorem i współwykonawcą przedstawień operowych, operetkowych oraz baletowych. Jest też miejscem wernisaży, wystaw malarstwa, fotografii i innych dziedzin sztuki.

BNO

Skip to content