Grand Press Photo 2018 w Częstochowie

W piątek 26 października w Pubie Sportowym Stacherczak odbył się wernisaż wystawy XIV Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Prasowej Grand Press Photo 2018. To kolejny raz, kiedy wystawa tego największego i najbardziej prestiżowego konkursu dla zawodowych polskich fotoreporterów odwiedza nasze miasto. 250 najlepszych polskich fotografii prasowych z 2017 roku prezentowanych jest na parkingu podziemnym DH Schott. O wystawie mówi Marcin Szpądrowski, prezes Fundacji Festiwalu Sztuki Fotoreportażu, dzięki któremu Grand Press Photo corocznie odwiedza Częstochowę:
– No tak, to już jedenasty raz wystawa gości w Częstochowie. Tak sobie pomyślałem, że już jedenaście razy zapraszałem laureatów, ale nigdy nie zaprosiłem kobiety. Dlatego w tym roku postanowiłem, że gościem musi być kobieta, no i jest – nie dość,że urocza i piękna, to jeszcze niezwykle utalentowana – Konstancja Nowina Konopka, autorka zdjęcia, które wygrało w kategorii Ludzie.
Tuż przed rozpoczęciem wernisażu Konstancja Nowina Konopka opowiedziała dlaczego zajęła się fotografią oraz nad jakimi projektami teraz pracuje:
– Dlaczego fotografia? Bo ja bardzo lubię podróżować i ona jest świetnym pretekstem do tego, żeby np. wchodzić ludziom do mieszkań, do prywatnych przestrzeni, żeby ich zaczepiać, żeby z nimi rozmawiać. Nie zawsze jest mi potrzebne zdjęcie, ale aparat jest takim powodem, dla którego mogę porozmawiać z drugą osobą, odkryć jej historię, wejść troszeczkę w jej buty, wejść do jej świata. Dla ludzi jest to bardzo dobre uzasadnienie, że potrzebuję zrobić zdjęcie, a dla mnie jest to świetna okazja, żeby podróżować i poznawać ludzi. Pracuję teraz nad kilkoma projektami. Są to projekty głównie archiwalne. W jednym z projektów łączę archiwa ze swoimi zdjęciami, a w drugim jestem skupiona tylko i wyłącznie na odnajdywaniu archiwalnych zdjęć.
Grand Press Photo to największy polski konkurs fotografii prasowej, organizowany od 2005 roku. Wystawę tegorocznej edycji GPP w Częstochowie można oglądać 24 godz./dobę, 7 dni w tygodniu na parkingu podziemnym Domu Handlowego Schott od 26 października do 12 listopada 2018 r.

ZD