Industriada2015

Częstochowa jest jednym z 27 miast województwa śląskiego biorących udział w Industriadzie 2015. Święto Szlaku Zabytków Techniki po raz kolejny zagości w naszym mieście w sobotę 13 czerwca.

Industriada 2015
Industriada jest doroczną imprezą, dzięki której mieszkańcy województwa śląskiego – a także innych regionów kraju – mogą zwiedzić miejsca i obiekty na co dzień niedostępne. Jest to jedna z niewielu okazji, by podejrzeć pracę stuletnich maszyn, zejść do podziemnych korytarzy kopalń czy przejechać się kolejką węglową.
Podczas tegorocznej edycji Industriady, która jest już szóstą, jej uczestnicy będą mieli do wyboru 372 wydarzenia organizowane w 42 zabytkach na terenie całego województwa. W Częstochowie do obiektów tych należą: Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, Muzeum Produkcji Zapałek, Muzeum Historii Kolei oraz Elektrociepłownia Fortum.

Muzeum Górnictwa Rud Żelaza
Muzeum Górnictwa Rud Żelaza znajduje się w Parku im. Stanisława Staszica. Jest to jedyne miejsce w kraju, które umożliwia zapoznanie się z historią górnictwa rudnego w Polsce. Powstało ono w podziemnych korytarzach wydrążonych w latach 1974- 1976 i obecnie stanowi model najbardziej charakterystycznych dla kopalnictwa rud żelaza wyrobisk podziemnych w skali naturalnej – możemy przeczytać na stronie internetowej muzeum.
– Włączyliśmy się w Industriadę 2015 dlatego, że Muzeum Górnictwa Rud Żelaza jest wpisane na listę Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego. (…) 13 czerwca będzie można zwiedzić muzeum z przewodnikiem, odbędą się również pokazy rycerskie i prezentacja strojów rycerskich. Zarówno na dzieci, jak i na dorosłych czekać będą liczne atrakcje, a wśród nich Park Mądrej Rozrywki, czyli rozmaite eksperymenty, wydobywanie rudy żelaza czy atrakcja, która kryje się pod nazwą smyczenie kibla– mówi Katarzyna Jezierska z Muzeum Częstochowskiego. Industriada w Muzeum Górnictwa Rud Żelaza rozpocznie się o godz. 11.00.

Muzeum Produkcji Zapałek
Któż nie zna zapałek z czarnym kotem… Niewielu jednak wie, że te – najsłynniejsze w Polsce – pochodzą z Częstochowy. To właśnie tutaj znajduje się Muzeum Produkcji Zapałek, mieszczące się w fabryce zapałek powstałej w roku 1882.
– Stara zapałczarnia to miejsce unikatowe, miejsce kipiące energią. Jest tu niepowtarzalny klimat. Jest to jedyna tego typu fabryka posiadająca historyczne, sprawne linie technologiczne. Jest tu wystawa rzeźby z jednej zapałki, wystawa rysunku i grafiki i wiele innych rzeczy – to jest przestrzeń interdyscyplinarna – mówi Eugeniusz Kałamarz, prezes Muzeum Produkcji Zapałek. – Najważniejszą rzeczą jest to, że my przypominamy pierwociny burzliwego, bardzo dynamicznego rozwoju Częstochowy końcówki XIX wieku. Nam chodzi o to, żeby pokazać nasze korzenie, żeby pokazać kapitał pokoleń, żeby pokazać, że przeszłość nie umiera. Rzeczą istotną jest pokazanie, że te miejsca mają duszę, że te miejsca żyją – dodaje.
Zwiedzanie częstochowskiej zapałczarni w ramach Święta Szlaku Zabytków Techniki rozpocznie się już o godz. 10.00.

Muzeum Historii Kolei
Po raz kolejny udział w Industriadzie weźmie również Muzeum Historii Kolei, które mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom przy ul. gen. Kazimierza Pułaskiego.
– Muzeum Historii Kolei zaprasza na przejazd drezyną po stacji Częstochowa Stradom, przejazd pociągiem z Dworca Głównego do Częstochowy Mirów i później do Herb. W Herbach będzie można zwiedzić Salę Tradycji Magistrali Węglowej – mówi Franciszek Kątny, prezes Towarzystwa Przyjaciół Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Ponadto muzeum zaprezentuje zabytkowe pojazdy Częstochowskiego Ruchu Klasyków, będzie można również obejrzeć zdjęcia i filmy o pracy kolejarzy, a także zwiedzić parowóz-pomnik Tkt48-151.

Elektrociepłownia Fortum
Częstochowska odsłona Industriady to nie tylko muzea – również Elektrociepłownia Fortum przyłączyła się do tegorocznego Święta Szlaku Zabytków Techniki. Elektrociepłownię będą mogli zwiedzać dorośli oraz dzieci powyżej 12. roku życia. – Częstochowianie, którzy 13 czerwca przybędą do elektrociepłowni, będą mogli zobaczyć, w jaki sposób powstają ciepło i prąd, których używają w swoich domach. Zapraszamy już od 10.30. Będzie można do nas dojechać zabytkowymi autobusami Industriady, które będą wozić zwiedzających do obiektów biorących udział w tegorocznej edycji imprezy – wyjaśnia Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum.

Impreza dostępna dla wszystkich
Podobnie jak w roku ubiegłym Koleje Śląskie przygotowały kilkadziesiąt tysięcy kuponów uprawniających do darmowego przejazdu pociągami. – W tym roku przygotowaliśmy 25 tysięcy kuponów upoważniających do bezpłatnych przejazdów. Jeden kupon upoważnia do dwóch bezpłatnych przejazdów – na jednym kuponie może przejechać jedna osoba w dwie strony albo dwie osoby w jedną stronę. Takie kupony są dostępne od 3 czerwca w obiektach biorących udział w Industriadzie – tłumaczy Michał Wawrzaszek z Kolei Śląskich. Także wstęp do wszystkich 42 obiektów jest bezpłatny. A w każdym z nich zarówno na dzieci, jak i na dorosłych czekać będą najrozmaitsze atrakcje – od tych stałych po te, które specjalnie na ten dzień przygotowują pracownicy poszczególnych obiektów.

K. Kowal

Skip to content