Karczma i bór – historia Ostatniego Grosza w Willi Generała

LINIA TRAMWAJOWA

Wszystko zaczęło się od karczmy. „Ostatni Grosz – dzieje dzielnicy i jej mieszkańców” to prelekcja historyczna w Willi Generała, która odbędzie się dzisiaj (21.01) o 17.30 w Willi Generała. Historycy z Muzeum Częstochowskiego zajmują się dziejami częstochowskiej dzielnicy.

Ostatni Grosz należał do majątku Błeszno. W historii Ostatniego Grosza ciekawa jest już sama nazwa dzielnicy. Badania pokazują, że ma ona swój początek w przydrożnej karczmie. – Jako badacz nazw terenowych mogę powiedzieć, że jest tylko jedna. Po prostu była to od początku nazwa osady karczemnej, czyli karczmy. W tej karczmie udokumentowanych mamy w XVIII w., dokładnie w 1791 r., trzech mieszkańców. Była to rodzina Szymona Poznańskiego. […] To był taki archipelag rozmaitych osad rejonu Błeszna i jedną z tych osad była właśnie osada Ostatni Grosz. – mówi dr Andrzej Kuśnierczyk, jeden z prelegentów.

Cykl „Gawęd historycznych” w Willi Generała ma swoją genezę w prowadzonych przez historyków badaniach, w przygotowaniu nowych not tematycznych dotyczących 20 dzielnic Częstochowy. Wyniki studiów są teraz udostępniane publicznie. – Staramy się pokazywać te dzielnice, co do których mamy dużo materiału fotograficznego, ikonograficznego, kartograficznego. Poprzez plany miasta z różnych lat, od II poł. XIX w. aż do czasów współczesnych, pokazujemy jak ten teren się zmieniał, pokazujemy ten teren jeszcze w czasach, kiedy nie było dzielnic – mówi kierujący Ośrodkiem Dokumentacji Dziejów Częstochowy, dr Juliusz Sętowski.

Ostatni Grosz jest położony na południowy wschód od centrum miasta. Na przełomie XIX i XX w. rozwijał się tam m.in. przemysł włókienniczy. Dzielnica została włączona w obręb Częstochowy w okresie międzywojennym. W PRL zmieniła się architektura dzielnicy – wapienne domy zostały zastąpione przez bloki. Prelekcji o Ostatnim Groszu towarzyszy pokaz archiwalnych fotografii.

Krzysztof Rygalik

Skip to content