27. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater miał swoją Inaugurację Liturgiczną, już zgodnie z tradycją, w Bazylice Jasnogórskiej. Uroczystej Mszy św., otwierającej tegoroczną edycję festiwalu, przewodniczył o. Nikodem Kilnar, Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych, który jest także członkiem Rady Artystyczno – Programowej. Oprawę muzyczną i swoiste preludium zaprezentowała Virum Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński prowadzona przez Michała Sławeckiego.

– Rada Artystyczna Festiwalu ma dziś szczególną okazję, by podziękować Ojcom Paulinom za szczególny wkład w organizację dwudziestu siedmiu edycji festiwalu – mówił w czasie Inauguracji ks. prof. Kazimierz Szymonik, dyrygent i muzykolog – zmieniały się władze w Zakonie, Ojcowie Generałowie, Przeorzy, Kustosze, ale dzieło Gaude Mater od dwudziestu siedmiu lat miało tu swoje najbardziej czcigodne miejsce. Wszystkie inauguracje liturgiczne i koncertowe, oraz finały, odbywały się w tej Bazylice. Wielu światowych artystów zgadzało się na udział w festiwalu, bo chcieli być na Jasnej Górze. Która instytucja w Polsce tak troszczy się o polską kulturę dawną i współczesną?

Ks. prof. Kazimierz Szymonik podkreślał także znaczenie kultury i krzewienia jej w dzisiejszych czasach:

– Święty Jan Paweł II w czasie pierwszej pielgrzymki w Gnieźnie tak mówił: „kultura jest wyrazem człowieka, jest potwierdzeniem człowieczeństwa. Człowiek ją tworzy i człowiek poprzez nią tworzy siebie. Tworzy siebie wewnętrznym wysiłkiem ducha, myśli woli serca, i jednocześnie człowiek tworzy kulturę we wspólnocie z innymi. Kultura jest wyrazem międzyludzkiej komunikacji, to współmyślenie i współdziałanie. Powstaje ona na służbie wspólnego dobra i staje się podstawowym dobrem wspólnoty ludzkiej Kultura jest przede wszystkim dobrem wspólnym narodu. Na nim opiera się życie duchowe Polaków. Ona wyodrębnia nas jako naród, ona stanowi o nas przez cały ciąg dziejów, stanowi bardziej niż siła materialna, bardziej nawet niż granice polityczne. Nasz festiwal od dwudziestu siedmiu lat realizuje najwyższy wymiar kultury w muzyce sakralnej.

Grażyna Domaszewicz ze Stowarzyszenia Przyjaciół Gaud Mater podkreśla, że oprócz najwyższych muzycznych wrażeń, festiwal obfituje w przeżycia duchowe:

– To jest nie tylko przeżycie artystyczne, duchowe, ale także przeżycie duchowe, bowiem w festiwalu, w samej nazwie mamy słowo „sacrum”, dotykamy czegoś bardzo ważnego, duchowego. Ideą tego festiwalu od samego początku jest wielokulturowość i prezentacja religii różnych kultur i wyznań. Pomysłodawcą takiej idei był właśnie śp. Krzysztof Pośpiech, który ten festiwal u zarania opracował.

Koncert Inauguracyjny z okazji jubileuszu 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej zabrzmi w Bazylice Jasnogórskiej jutro (1 maja) o godz. 18.00.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content