KwiatoSTANY – kiedy zdjęcie to coś więcej niż kadr

W czwartek 18 stycznia w Miejskim Domu Kultury w Częstochowie miał miejsce wernisaż wystawy fotograficznej pod tytułem „Kwiatostany”, zaprezentowany w Salonie Sztuki. Wystawę stworzyli uczestnicy zajęć fotograficznych, prowadzonych przez Beatę Karaś- Markowską.

Paweł Musiał, dyrektor Miejskiego Domu Kultury przedstawił szeroki wachlarz aktywności, oferowanych w MDK dla ludzi w różnym wieku:

– Jeżeli chodzi o działalność Miejskiego Domu Kultury w Częstochowie ,to jest ona bardzo szeroka. Począwszy od zajęć edukacyjnych poprzez pływalnie, koncerty, studia nagrań czy wystawy. Staramy się, aby Salon Sztuki, który istnieje w Miejskim Domu Kultury przy ul. Łukasińskiego, zawsze był wypełniony pięknymi rzeczami. Jednym z punktów naszej działalności jest to, aby można było oglądać to, co uczestnicy tworzą w naszych pracowniach. Stąd ten pomysł, aby tym razem była to pracownia fotograficzna. Oprócz prac fotograficznych mamy również wystawy plastyczne czy ceramiczne, także cały czas coś się u nas dzieje.

Beata Karaś – Markowska zdradziła, skąd wziął się pomysł na tytuł i tematykę wystawy:

– Te prace, które możemy oglądać na otwarciu wystawy powstawały przez kilka tygodni. W czasie zajęć zazwyczaj realizujemy różne tematy w krótszym trybie, ale ten bardzo przypadł do gustu uczestnikom. „Kwiatostany” to nie tylko kwiaty, ale również akcent na te stany właśnie, bo zdjęcia to przede wszystkim portrety i wiele z nich to jest taka bardzo osobista interpretacja tematu. Widzimy tutaj takie potraktowanie tego jako możliwość dłuższego przygotowania się do zrobienia zdjęcia. Nie samo zdjęcie było tutaj celem, a często sam proces przygotowywania planu zdjęciowego i aranżowanie całej sytuacji.

Wystawa dla zwiedzających będzie czynna przez miesiąc i możliwa do oglądania w godzinach funkcjonowania Miejskiego Domu Kultury.

EG
Fot: Radio Fiat

Skip to content