Rok 2021 upływa pod znakiem konkursów fotograficznych organizowanych i wspieranych przez częstochowskie instytucje. Do tej pory wystartowały trzy konkursy, czwarty ruszy z początkiem wakacji.

Pierwszym z nich jest Fujifilm Moment Street Photo Awards 2021. Więcej na temat tego międzynarodowego konkursu mówi Adam Markowski z Wydziału Kultury, Promocji i Sportu:

Międzynarodowy konkurs FujiFilm Moment Street Photo Awards 2021 organizowany jest dla fotografów, fotografujących i amatorsko i profesjonalnie na całym świecie. Został zorganizowany przez Wydział Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowy oraz Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater w celu promocji i wspierania fotografów działających w gatunku fotografii ulicznej. Tutaj każdy może przesłać zdjęcie, niezależnie od tego w jakim jest wieku. Zdjęcia przyjmujemy do 7 listopada 2021 roku. I te zdjęcia można zgłaszać za pomocą strony internetowej konkursu www.momentstreetphoto.pl, trzeba się na tej stronie zarejestrować, podać swoje dane, uiścić opłatę w wysokości 45 złotych i załadować do 5 fotografii.

Patronat tytularny nad konkursem objęła firma FujiFilm, która ufundowała atrakcyjne nagrody. Szczegóły znajdują się na stronie internetowej konkursu.

Adam Markowski z Wydziału Kultury opowiada także o drugim, tym razem lokalnym konkursie fotograficznym Klimaty Częstochowy:

Konkurs fotograficzny Klimaty Częstochowy wraca na arenę wydarzeń kulturalnych w mieście po blisko trzyletniej przerwie. Organizuje ten konkurs Wydział Kultury, Promocji i Sportu oraz Muzeum Częstochowskie. To już 14. edycja tego konkursu lokalnego, skierowanego do profesjonalistów i amatorów w każdym wieku. Na stronie www.klimatyczestochowy.pl trzeba się zarejestrować, podać swoje dane oraz przesłać do 5 fotografii. W tym konkursie mogą wziąć udział zdjęcia wykonane od 1 stycznia 2019 roku. Nadsyłane fotografie muszą być wykonane oczywiście w Częstochowie, i mają pokazywać klimat Częstochowy, wydarzenia kulturalne, ciekawostki, fotografia reporterska, dokumentalna, krajobrazowa, architektoniczna. Wszystkie ciekawe fotografie można zgłaszać. Termin nadsyłania zdjęć mija 10 października 2021 roku.

Nagrody w tym konkursie będą pieniężne: za pierwsze miejsce 1900zł, za drugie 1100zł i za trzecie 700zł. Prace konkursowe będzie można oglądać w listopadzie, w pawilonie wystawowym w Parku Staszica.

Również Miejska Galeria Sztuki ma swój konkurs fotograficzny, który już dobiega końca. W szczegóły wprowadza koordynator konkursu, Joanna Matyja:

To jest 9. edycja: Międzynarodowy Salon Fotograficzny „Martwa Natura w fotografii”. Konkurs odbywa się w systemie biennale. To już jest bardzo długa tradycja, konkurs o bardzo ugruntowanym poziomie i myślę, że rozpoznawalny nie tylko w Polsce ale i też na świecie. Istotną informacją jest, że od wielu już edycji konkurs za każdym razem zyskuje patronat międzynarodowej organizacji fotograficznej FIAP. I to też jest bardzo zobowiązujące i bardzo prestiżowe, bo nagrody pozyskane w tym konkursie bardzo podnoszą prestiż osób fotografujących. Motyw martwej natury zazwyczaj kojarzymy z inną dziedziną sztuki, mianowicie z malarstwem. Natomiast tutaj pomysł pana Janusza Mielczarka zmierzał ku temu, żeby fotograficy zmierzyli się z tym nietypowym tematem właśnie w fotografii. Do zakończenia konkursu już właściwie zostało dość niedużo czasu, bo termin, w którym przyjmujemy zgłoszenia konkursowe upływa 10 lipca. Teraz w dobie konkursów głównie internetowych, nasz pozostaje konkursem tradycyjnym – printowym. Czyli oczekujemy oczekujemy fotografii wywołanych i właśnie w ten sposób będą one prezentowane na wystawie.

Konkurs ten jest adresowany do wszystkich miłośników fotografowania. Regulamin znajduje się na stronie internetowej Miejskiej Galerii Sztuki. By wziąć udział w konkursie należy uiścić wpisowe w wysokości 50zł.

Czwarty, wakacyjny konkurs już co prawda nie jest organizowany w Częstochowie, ale Uniwersytet im. Jana Długosza objął go patronatem. Jest to IV Międzynarodowy Festiwal Fotograficzny, organizowany przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalny w Rydułtowach. Hasło przewodnie tegorocznego konkursu to „WINNI”, czego dotyczy? Wyjaśnia Jakub Morkowski, koordynator wydarzenia:

To jest IV edycja festiwalu fotograficznego. Postanowiliśmy podsumować to co się dzieje w otaczającym nas świecie, czyli ocieplenie klimatu, pandemia, węgiel, pestycydy, plastik. Wszystko to, co wpływa na to, że Ziemia zaczyna obumierać. […] Udział w konkursie mogą wziąć zarówno profesjonaliści jak i amatorzy, jest kategoria dla osób pełnoletnich i kategoria dla osób niepełnoletnich. Konkurs trwa od 1 lipca do 31 sierpnia, czyli jest to konkurs na całe wakacje. Do konkursu będzie można się zapisać w momencie, gdy opublikujemy oficjalnie regulamin i kartę zgłoszenia. Nastąpi to tuż przed 1 lipca, tak jak zaczyna się festiwal. Posiedzenie jury pod koniec września zawsze się odbywa.

W tym konkursie przewidziano osobne nagrody dla uczestników w obu grupach wiekowych. Szczegóły konkursu i regulamin, jak mogliśmy usłyszeć, będą do znalezienia na stronie internetowej szkoły.

Uważany za mistrza fotografii cyfrowej Scott Kelby mawia, że żeby robić dobre zdjęcia wcale nie trzeba mieć drogiego sprzętu fotograficznego. Wystarczy aparat w telefonie i chęci. Radzi też, aby nie planować uczenia się fotografii tylko po prostu wyjść i robić zdjęcia. Jak już zrobicie kilka zdjęć, to możecie je zgłosić na któryś tych konkursów.

RG

Skip to content