„Mały Książę” w częstochowskim Teatrze

Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie zaprasza do obejrzenia kolejnej premiery. Najnowszy tytuł stanowi propozycję zarówno dla młodszych, jak i starszych widzów, a przez bogatą fabułę z pewnością zaciekawi niejedną osobę. Tym razem dla wszystkich miłośników sztuki przygotowany został „Mały Książę”.

Spektakl jest adaptacją książki pisarza, poety oraz zawodowego pilota Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, która przetłumaczona została na ponad 400 języków (w tym na dialekty i gwary). Pod warstwą baśniowej, wieloznacznej fabuły kryją się wątki realistyczne, autobiograficzne i psychologiczne. Mówi reżyser spektaklu Agnieszka Baranowska, która fragmenty scenariusza tłumaczyła z oryginału samodzielnie:

– W tej opowieści zaprzyjaźnia się dwójka obcych sobie ludzi – pilot oraz jeden z chłopców, którego poznaje. Nigdy nie wiemy, kogo spotkamy na swojej drodze. Nie wiemy, co ta osoba może wnieść w nasze życie – może stanie się naszym przyjacielem? Jeśli nie będziemy uważni i otwarci na to, co się dookoła nas dzieje, możemy przegapić takie osoby w naszym życiu. W tej powieści ważne jest również to, że Mały Książę jest pewnego czułością – wrażliwością, którą bardzo często chowamy w obronie własnej.

Choć sztuka zawiera wiele elementów opisanych w książce Exupéry’ego, nie zabraknie ciekawych różnic:

– Zetkniemy historię Małego Księcia z opowieścią, w którą została „włożona” – taką historią realną. Jest sobie człowiek, który żyje w normalnej rzeczywistości. Siedzi sobie na ławce w parku i spotyka nowych ludzi.

Do obejrzenia nowego spektaklu zachęca dyrektor Teatru Mickiewicza Robert Dorosławski, który choć sztuki jeszcze nie oglądał, z przekonaniem zapewnia, że gra częstochowskich aktorów z pewnością będzie świetna:

– Generalnie czekam na efekt. Oczywiście pojawiam się na pierwszych próbach i rozmawiam z twórcami jeszcze przed realizacją, aby wyrazić oczekiwania teatru. Później rozmawiamy z aktorami oraz reżyserem także w kuluarach. Staram się nie zasiadać na widowni i nie podglądać prób roboczych. To jest trochę stresujące dla aktorów oraz reżyserów.

Próby do spektaklu trwały od dawna, a efekt pracy zespołu zobaczymy już 1 czerwca.

ABK

Skip to content