Maszerując przez życie – wernisaż wystawy „Pielgrzym”

W niedziele, 15 października o godz. 16.00 Muzeum Monet i Medali św. Jana Pawła II zaprosiło na przygotowany z okazji Dnia Papieskiego i 45. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Papieża wernisaż wystawy pod tytułem „Pielgrzym” z udziałem prac autorstwa Moniki Sawionek oraz Marty Wiatr.

Monika Sawionek mówi o doborze tematyki prac w nawiązaniu do Ojca Świętego oraz w jaki sposób wyraża się poprzez sztukę:

– Przedstawiam Jana Pawła II w kontekście tematu „pielgrzym”. Są to prace podzielone na portrety, na desce, w stylu nawiązującym do ikony oraz tematy pejzażowe. Przede wszystkim góry, w technice olejnej i akrylu w mocnej kolorystyce. Z tego powodu są to góry, ponieważ Jan Paweł II je kochał i chciałam w tych pracach właśnie tak troszkę nawiązać do jego zamiłowań. Studiowałam malarstwo na Akademii w Krakowie, maluję wiele lat więc traktuję to jako powołanie, mój zawód. Bardzo to kocham i cieszę się, że mam taką możliwość wyrażania siebie w ten sposób.

Marta Wiatr dzieli się pozytywnymi aspektami, które odnajduje w sztuce oraz z jakich powodów osoba św. Jana Pawła II jest jej bliska:

– Odnajduję swoją drogę w malarstwie, maluję głównie techniką olejną na płótnie. Interesują mnie tematy związane z człowiekiem, pejzażem i przestrzenią, w której człowiek żyje oraz z taką duchowością człowieka. Dlatego też ta osoba Jana Pawła II jest mi bardzo bliska. W tej chwili jestem też na studiach teologicznych i można powiedzieć, że dzięki temu mam możliwość studiowania dokumentów, które napisał. Myślę, że malarstwo jest moim spotkaniem, wchodzeniem w głąb siebie, spotykaniem Boga w malarstwie.

Krzysztof Witkowski, dyrektor Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II wyjaśnia symbolikę obrazów nawiązującą do cyklu życia każdego człowieka:

– Nasze życie zaczyna się właśnie czymś takim, że tata prowadzi swoje dziecko tak jak na pierwszym obrazie. Potem mamy szaleństwo dnia codziennego, każdy może wybrać to co chce, ale kiedy następuje moment zadumy, to przeważnie idziemy tam, gdzie nie ma zasięgu. I wtedy, jak już ten telefon możemy odłożyć, możemy sobie pomyśleć i pogadać z Panem Bogiem. Jan Paweł II był najlepszym tego dowodem, dlatego że wszystkie jego encykliki, który napisał 14 i to jest jego spuścizna oraz dorobek, robił to wszystko w górach. Dlatego te góry są prezentowane i wśród tych gór zamontowaliśmy Jana Pawła II. Obrazy przepiękne, które tworzą znakomity przekaz dla tych wszystkich, którzy je będą przez najbliższy miesiąc oglądać.

Po wernisażu goście zostali zaproszeni do wspólnego zwiedzania muzeum, które w swoich zbiorach oferuje ponad 11. tysięcy eksponatów.

EG
Galeria: Radio Fiat

Maszerując przez życie – wernisaż wystawy „Pielgrzym”

Skip to content