Koncert muzyki chóralnej połączony z recytacjami o tematyce pasyjnej to propozycja Gminnego Ośrodka Kultury w Miedźnie na niedzielne popołudnie. Publiczność zaproszona jest do kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej 27 marca o godz. 15.30.

Szczegóły muzycznego wydarzenia przybliża Kamil Majchrzak z Gminnego Ośrodka Kultury w Miedźnie:

– Jest to kolejna edycja Koncertu pasyjnego pod hasłem „Passus et sepultus”, czyli umęczony i pogrzebany. Głównym artystom będzie Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani”. Wykonana przez chór muzyka uzupełniona zostanie aktorską interpretacją medytacji na temat 7 ostatnich słów Jezusa na Krzyżu. Interpretacja ta będzie dziełem Antoniego Rota, aktora częstochowskiego teatru.

Muzyka oraz śpiew wpisują się w tradycję Kościoła, ubogacając liturgię. W czasie Wielkiego Postu wyrażają one treści przeżyć pasyjnych, doświadczeń cierpienia i radości z pokonania grzechu. Celem koncertów pasyjnych jest więc przybliżenie słuchaczy do żywego Boga przez ich uwrażliwienie na prawdę o Zmartwychwstaniu i refleksję nad własnym życiem. Jak tłumaczy s. Maria Bujalska, która od 2021 roku prowadzi chór „Pueri Claromontani”, koncert w Miedźnie rozpocznie się więc od dwóch fragmentów z Lamentacji Wacława z Szamotuł:

– Jest to utwór niedawno zrekonstruowany i niedawno odkryty. Nie jest więc jeszcze dobrze znany. Później zabrzmią już głównie pieśni pasyjne.

Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani” założony został w 2003 roku i prowadzony kolejno przez Mariolę Jeziorowską, Jarosława Jasiurę oraz s. Marię Bujalską. Od 2005 roku zespół rozszerza swój repertuar, wykonując muzykę chóralną oraz orataoryjno-kantatową.

ABK

Koncert pasyjny/fot. GOK Miedźno
Skip to content