„Bałtyckie Triennale Medali” to tytuł nowej wystawy, którą zobaczyć można w częstochowskim Muzeum Monet i Medali im. Jana Pawła II. Prezentacja blisko 150 obiektów autorstwa 72 artystów stwarza okazję do refleksji dotyczącej specyfiki sztuki medalierskiej oraz pojawiających się nowych tendencji obrazowania w tej dyscyplinie. Wernisaż ekspozycji odbył się 22 września z udziałem zaproszonych gości.

Wystawę podziwiał m.in. biskup senior Antoni Długosz. Jak przyznaje, Muzeum Monet i Medali to wspaniałe miejsce, które przybliża postać Ojca Świętego Jana Pawła II w sposób szczególny:

– Chciałem wrócić dzisiaj do przesłania św. Jana Pawła II. Papież przypominał nam, że jeśli zapomnimy historię własnego kraju – przestaniemy istnieć. Dzięki temu właśnie miejscu możemy podziwiać niezwykły dorobek medali, wybitych ku czci św. Jana Pawła II. To miejsce, gdzie możemy poznać historię naszego kraju, związaną z odznaczeniami, dedykowanymi polskim bohaterom.

Jak zaznacza Krzysztof Witkowski, dyrektor częstochowskiego Muzeum Monet i Medali, najnowsza wystawa nawiązuje do jubileuszu 500-lecia sztuki medalierskiej na Litwie oraz w Polsce:

– Każda z tych prac zachwyca. Pogłębia nasze wyobrażenie o tym, co przeszłe i teraźniejsze. Te poplątane losy Obojga Narodów pokazane są w sposób perfekcyjny. Zawsze są jednak po krzyżem. Jan Paweł II łączył ludzi za życia i robi to także po swojej śmierci.

„Bałtyckie Triennale Medali” to międzynarodowa wystawa medalierska odbywającą się cyklicznie w krajach nadbałtyckich. Organizatorem ze strony polskiej jest Stowarzyszenie Artystyczne „OTWARTE”. Jak tłumaczy jego prezes Stanisław Kośmiński – tegoroczna edycja wydarzenia jest już jedenastą w historii:

– To wystawa autorstwa 72 artystów z Polski, Litwy, Łotwy oraz Szwecji. Głównym organizatorem jest Litewski Związek Artystów Medalierów. Polskim partnerem wydarzenia jest Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z Częstochowy wystawa przewieziona zostanie do Wilna, gdzie prezentowana będzie w Muzeum Narodowym.

Kuratorem polskiej odsłony XI Bałtyckich Triennale Medali jest Sebastian Mikołajczak. Jak mówi – przekrój tematyczny i materiałowy wystawy jest bardzo szeroki:

– Na wystawie zobaczymy medale współczesne, które charakteryzują się dynamiką materiałową. Widzimy tutaj zarówno prace z metalu, drewna, szkła oraz różnych eksperymentów, żywic, zestawień, czy artefaktów.

Medale pochodzące z różnych krajów nadbałtyckich, w Muzeum oglądała też Monika Fajer, prezes Solidarnej Polski Okręgu 28:

– Muzeum Monet i Medali im. Jana Pawła II jest dla mnie wyjątkowym miejscem. To takie serce Częstochowy. Ojciec Święty jest mi bardzo bliski. Stanowi dla mnie autorytet, a tu właśnie wyraźnie czuć jego ducha.

Wystawa prezentowana będzie w Częstochowie do 8 października.

ABK

Skip to content