Taką okazję mieli 2 marca uczestnicy warsztatów skrzypcowych w ramach I Konkursu Skrzypcowego Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej oraz uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie.

Osoby zainteresowane warsztatami mogły brać w nich czynny lub bierny udział w Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater. Warsztaty prowadził wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach dr hab. Kazimierz Skowronek, z którym rozmawialiśmy tuż przed rozpoczęciem warsztatów:

W zależności od tego co przyniesie uczeń, będziemy pracować nad techniką i interpretacją. Kiedy się zna osobę, z którą się pracuje, takie lekcje wyglądają troszeczkę inaczej. W ciągu pół godziny, czy trzech kwadransów trudno jest kogoś poznać i trzeba uważać, żeby, chcąc poprawić, nie zepsuć dobrej roboty nauczyciela, a jednocześnie wykorzystać tę szansę. Osoba z zewnątrz potrafi bowiem przy sprzyjających okolicznościach, wykorzystać ten moment skupienia u młodego człowieka i można wówczas wykrzesać taką interpretację utworu, której ten młody człowiek by się nawet nie spodziewał.

Uczniowie biorący udział w warsztatach sami posiadają już swój podstawowy warsztat gry. A co zrobić, żeby taki warsztat i umiejętność grania na danym instrumencie wypracować? Jedną z możliwości jest nauka pod okiem fachowców. Taką możliwość daje Zespół Szkół Muzycznych w Częstochowie.

W tym roku rekrutację zaczniemy w zasadzie od 20 marca i troszeczkę zmienimy jej formułę. Będzie ona polegała na spotkaniach z naszymi kandydatami, podczas których będziemy prezentować instrumenty. W ten sposób każde dziecko będzie mogło zapoznać się z danym instrumentem. Przeważnie dzieci chcą grać na gitarze, fortepianie, skrzypcach, bo są to najbardziej popularne instrumenty, natomiast nigdy nie słyszały o oboju, klarnecie, czy fagocie.
Myślę, że dobrze by było gdyby dzieci się z nimi zapoznały, ponieważ bywa tak, że dziecko nie zna instrumentu, wobec tego nie wie też, że chciało by grać właśnie na nim – mówi dyrektor szkoły, Urszula Ledwoń.

Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji można znaleźć na stronie ZSM w Częstochowie.

Ogłoszenie wyników I Konkursu Skrzypcowego Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej nastąpi podczas Koncertu Laureatów dnia 4 marca o godzinie 18:00 w Muzeum Częstochowskim – Ratuszu.

KF

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content