Nazwisko, przezwisko

DSCF9118

11 marca o godz. 17.00, jak zawsze w drugą środę miesiąca w Urzędzie Stanu Cywilnego odbyło się spotkanie Towarzystwa Genealogicznego Ziemi Częstochowskiej. Maciej Róg z Opolskiego Towarzystwa Genealogicznego wygłosił prelekcję pt. „Kształtowanie się nazwisk nad Prosną na podstawie zapisów metrykalnych w parafii Praszka”.

– Mogę mówić tylko o Praszce, historycznej parafii Praszka, bo z taką miałem do czynienia, oraz o księgach metrykalnych. Już od początku istnienia metryk, czyli jest to 1694 rok w przypadku Praszki, już wtedy w księgach metrykalnych ludność i miejska, i wiejska była określana jakimś mianem, przydomkiem, który się później z czasem stał nazwiskiem. Nie od początku było to dziedziczne, z ojca na syna, na wnuki – mówi prelegent. – Dość często te przezwiska się zmieniały. Czasami rodzina dostawała nazwisko po matce, po żonie. Czasami te nazwiska w jednej metryce zapisywano obydwa. To jest wtedy ułatwienie, bo mamy pewność, że chodzi rzeczywiście o tę samą rodzinę, natomiast nazwisko w dzisiejszym znaczeniu, które jest dziedziczone, myślę, że to jest mimo wszystko I poł. XIX w. W przypadku Praszki nawet połowa tego stulecia.

Maciej Róg zajmuje się badaniem ksiąg parafialnych z Praszki, skąd pochodzą jego krewni, od 2009 r. Spotkaniu towarzyszył pokaz historycznych zdjęć z Praszki.

Następne spotkanie Towarzystwa Genealogicznego Ziemi Częstochowskiej, zaplanowane na 8 kwietnia, odbędzie się w Archiwum Państwowym.

Krzysztof Rygalik

Skip to content