Nowa wystawa w Archiwum Państwowym

Poczta w naszym kraju funkcjonuje od dawna. Każdy wie, jak wygląda proces wysyłania listów i ich odbiór. Ale czy wiemy, jak to wyglądało lata temu?

Dzisiaj, 9 czerwca, odbyło się uroczyste otwarcie nowej wystawy pod tytułem „Dawna Poczta w Częstochowie”. W Archiwum Państwowym odwiedzający mają szansę podziwiać najciekawsze i najcenniejsze dokumenty z zasobów archiwalnych oraz dokumenty zebrane przez członków Polskiego Związku Filatelistów Okręgu Częstochowskiego.

Skąd wziął się pomysł na tę wystawę i po co ona powstała? Zapytaliśmy o to Kurator Wystawy, Ewę Dubaj:

– Pomysł na wystawę urodził się już kilka lat temu. Razem z naszymi przyjaciółmi z Częstochowskiego Okręgu Polskiego Towarzystwa Filatelistycznego mieliśmy pomysł, żeby zrobić wystawę o poczcie. Chcieliśmy pokazać częstochowianom, jak poczta wyglądała i jak się rozwijała. Nasze plany popsuła nam pandemia, ponieważ nie można było takiej wystawy zorganizować. W tym roku jednak podjęliśmy decyzję o ponowieniu tego pomysłu, dlatego dzisiaj się tu widzimy.

Pomimo pewnych problemów wywołanych przez pandemię, wystawa finalnie została zorganizowana. Co konkretnie można na niej zobaczyć?

– Na wystawie chcemy pokazać lokalną historię poczty. Od najstarszych dokumentów, sięgających 1815 roku do okresu drugiej wojny światowej, czyli tylko tej dawnej poczty. Są to dokumenty pochodzące z akt miasta Częstochowy. Mamy udokumentowane, jak poczta się rozwijała, w jaki sposób prowadzono korespondencje i jak zmieniały się pieczęcie pocztowe. Mamy również projekty techniczne poczty. Oprócz tego pokazujemy, jak wygląda telefonizacja, czyli pierwsze kroki powstawania i zakładania telefonów w naszym mieście.

Jednym ze współorganizatorów wydarzenia jest Polski Związek Filatelistów Okręgu Częstochowskiego. Zapytaliśmy prezesa zarządu Związku, Jacka Kubczyka, skąd mają eksponaty w swoich kolekcjach:

– Przez wiele lat gromadzimy przedmioty. Obecnie na aukcjach internetowych jest możliwość zakupu tych walorów. Trzeba poświęcić wiele godzin, żeby znaleźć interesujący nas przedmiot. Przykładowo, listy z okresu Królestwa Polskiego kupiliśmy od filatelisty z Australii. My te walory mamy u siebie w zbiorach. Nie traktujemy tego jako materiał do handlu, tylko z sentymentem jako kolekcjonerzy. Jeśli nie będzie spadkobierców tych przedmiotów, to podejrzewam, że większość z nich trafi do archiwum, żeby kolejne pokolenia mogły oglądać te zbiory.

Tak wiele cennych przedmiotów możemy spotkać w tym jednym miejscu. Od dokumentów pocztowych aż po początki telefonizacji. Kiedy więc można przyjść i samemu obejrzeć te eksponaty oraz czy trzeba płacić za wstęp?

– Uroczyste otwarcie było dzisiaj, o godzinie 11:00, ale wystawę można oglądać codziennie, w ramach pracy archiwum Państwowego w Częstochowie, czyli od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 14:00 do końca czerwca. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Na nowej wystawie archiwum możemy zobaczyć wiele interesujących przedmiotów. Zachęcamy wszystkich, niezależnie od wieku, do odwiedzenia i zapoznania się z historią poczty. Może dzięki temu ktoś znajdzie nową pasję w życiu?

 

Nowa wystawa w Archiwum Państwowym

Skip to content