17 września Filharmonia Częstochowska rozpocznie nowy sezon artystyczny. Przez kolejne miesiące melomani słuchać będą różnorodnego repertuaru w wykonaniu twórców polskich i zagranicznych. Nowości muzyczne to jednak nie wszystko.

O tym, co ciekawego czeka publiczność w najbliższym czasie mówi dyrektor Filharmonii Częstochowskiej, Adam Klocek:

– Pierwsze 2 miesiące będą bardzo intensywne. Zaczniemy od przełożonego z maja Festiwalu Gaude Mater, na którym nasza orkiestra wystąpi z przepięknym Oster Oratorium Jana Sebastiana Bacha. Zapraszam Państwa serdecznie do bazyliki jasnogórskiej już 10 września. W następnym tygodniu kolejne ważne wydarzenia. 17 września rozpoczniemy nowy sezon artystyczny. Z początkiem października zapraszamy natomiast na Festiwal im. Bronisława Hubermana.

Przypomnijmy też, że podczas inauguracji 77 sezonu artystycznego – 17 września – odbędzie się również uroczyste nadanie imienia Sali koncertowej Filharmonii Częstochowskiej. Na patrona wybrany został kompozytor muzyki poważnej i filmowej – Wojciech Kilar:

– To moja inicjatywa. Bardzo cenię Wojciecha Kilara, który był nie tylko wspaniałym twórcą, ale również człowiekiem niezwykłej kultury. Oczywiście był też związany z Częstochową, a szczególnie klasztorem jasnogórskim, gdzie często koncertował. Myślę, że Sala koncertowa czekała na to, aby takie miano przyznać.

Wojciech Kilar urodził się 17 lipca 1932 roku we Lwowie. Pierwszy sukces kompozytorski odniósł w wieku 15 lat, otrzymując za własne wykonanie „Dwóch miniatur dziecięcych” drugą nagrodę na Konkursie Młodych Talentów. Na kolejne wyróżnienia nie trzeba było długo czekać. Dorobek twórcy zawiera też wiele dzieł stworzonych na potrzeby kina. Muzykę Wojciecha Kilara można usłyszeć m.in. w „Pianiście” Romana Polańskiego, czy „Panu Tadeuszu” w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Przed rozpoczęciem nowego sezonu artystycznego melomani usłyszą natomiast „Koncert Wiedeński” w wykonaniu laureatów międzynarodowych konkursów muzycznych, wirtuozów skrzypiec, fortepianu i wspaniałych solistów występujących w największych salach koncertowych Polski oraz zagranicy. Wydarzenie odbędzie się 11 września o godzinach: 17.00 i 20.00.

ABK

Skip to content