„Częstochowa. Życie codzienne i kryminalne w czasach PRL (1970-89)” to tytuł książki częstochowskiego polityka, dziennikarza i urzędnika samorządowego Jarosława Kapsy, której promocja odbyła się w środę 4 października w Ratuszu Miejskim.

Prezentowana podczas spotkania autorskiego książka to kolejne spojrzenie Jarosława Kapsy na historię społeczną Częstochowy. Jego poprzednia publikacja o tej tematyce obejmowała lata 1905–1956. Jak powiedział autor, tym razem dotyczy okresu pamiętanego przez żyjących częstochowian; nie oznacza to jednak – bardziej znanego:
– Moja poprzednia książka nazywała się “Życie codzienne i kryminalne epoki od 1905 do 1956 roku”. To jest kontynuacja, więc ten sam tytuł, ta sama tematyka, tylko inny okres, okres lat 70-tych i 80-tych XX wieku. I powiem szczerze, że w porównaniu z poprzednimi temat trudniejszy choćby dlatego, że większość świadków tej epoki żyje, a jeżeli nie żyją, to żyją ich krewni i bliscy, i każdy tutaj ma prawo i podstawy zwrócenia uwagi, że jego zdaniem tak to nie wyglądało. Starałem się zachować obiektywizm. Tam nie ma faktów, nie ma wydarzeń, które wymyśliłem, zasłyszałem z drugiej czy trzeciej ręki. Każdy fakt, każde wydarzenia jest udokumentowane, wskazane źródło skąd to wiem, jak to wyglądało rzeczywiście w opisie z tamtej epoki.

Współprowadzącą spotkanie z Jarosławem Kapsą był Barbara Strzelbicka, która była redaktorką książki i, jak sama powiedziała, miała spory udział w jej uporządkowaniu i doprowadzeniu do stanu, w którym mogła zostać wydana:
– To była praca bardzo ciekawa, dlatego że odbyłam taką sentymentalną podróż w czasy PRL-u, w których żyłam i które wydawało mi się znam dobrze. Natomiast to jak pisze Jarosław Kapsa ukazuje te czasy z wielu stron. Skupiony jest rzecz jasna na Częstochowie, czyli jest to ukazanie Częstochowy nie czarno-białe, tylko w rozmaitych odcieniach szarości. Nie ma tam spojrzenia spolaryzowanego, czy tez jednostronnego.

Wraz z Barbarą Strzelbicką o książce z autorem rozmawiał Bogdan Knop, prezes Zarządu Towarzystwa Galeria Literacka, które jest wydawcą książki i również mocno przy jej powstawaniu pomagało:
– Ze strony Galerii Literackiej przede wszystkim miał inspirację do tego, żeby tę książkę napisać, ponieważ go bardzo do tego namawialiśmy. Jarosław Kapsa napisał przecież tę dwutomową historię, która dotyczy okresu dużo wcześniejszego i bardzo go namawialiśmy, żeby napisał również o okresie PRL-owskim. No i skutecznie go namówiliśmy.

Jarosław Kapsa to pisarz, dziennikarz, polityk i urzędnik samorządowy, poseł na Sejm RP X kadencji, działacz opozycji demokratycznej. Jest autorem książek i artykułów o historii najnowszej, w tym zwłaszcza o historii Częstochowy.

Promocja książki Jarosława Kapsy, Częstochowa 04.10.2023 r.

Skip to content