O historii kresowych uzdrowisk – spotkanie z dr. Skłodowskim w Ratuszu

1 kwietnia w pawilonie wystawowym w Parku Staszica otwarta została wystawa pod tytułem “Na Kresy po zdrowie! O uzdrowiskach na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej”, prezentująca historię uzdrowisk na dawnych ziemiach Polski. Kolejnym wydarzeniem była promocja książek autorstwa dr. Jana Skłodowskiego. Wydarzenie jest inauguracją serii atrakcji związanych z wystawą o uzdrowiskach na kresach wschodnich.

Katarzyna Ozimek, dyrektor Muzeum Częstochowskiego, mówi o dzisiejszym wydarzeniu w Ratuszu:

– Będziemy promować dwie publikacje, które ukazały się dzięki działaniom Polskiego Narodowego Instytutu Dziedzictwa Kultury za granicą Polonika. Są to publikacje pana doktora Jana Skłodowskiego, opowiadające o uzdrowiskach na kresach. Pierwsza z nich przybliża nam historię Druskiennik, a druga opowiada o Zaleszczykach.

Dr Jan Skłodowski, autor publikacji, zdradza ciekawostki, ukryte w tekście:

– W książkach znajdziemy prezentację kresowych kurortów Zaleszczyki i Druskienniki, które w tej chwili nie znajdują się na terytorium Polski, co sprawia, że z tym większą nostalgią wracamy do nich, jako do tej utraconej Atlantydy kresowej. Druskienniki nad Niemnem oraz Zaleszczyki nad Dniestrem, odwiedzane były przez elity między przedwojennej Polski. Do kurortów przyciągały wody mineralne oraz kąpiele, a do Druskiennik również polskie winogrona, plaże oraz wszelkie atrakcje związane z kurortowym życiem.

Przypominamy, że wystawa „Na Kresy po zdrowie! O uzdrowiskach na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej” potrwa do 2 lipca, a oglądać ją można w pawilonie wystawowym Parku Staszica w Częstochowie.

EG
Fot: Radio Fiat

Skip to content