Oktawa Wielkanocna z Bachem – koncert w Filharmonii

„Sztuka Fugi” – tym akcentem twórczości Jana Sebastiana Bacha Filharmonia Częstochowska rozpoczęła czas przygotowań do Świąt Wielkiej Nocy. Chcąc spiąć je symboliczną klamrą, częstochowscy muzycy zamierzają zakończyć ten okres kolejnym spotkaniem z twórczością Bacha.

Dlaczego Filharmonia zdecydowała się zakończyć czas obchodów Zmartwychwstania właśnie Bachem? Jak mówi Adama Klocka, dyrektor Filharmonii Częstochowskiej, poza symbolicznym rozpoczęciem i zakończeniem okresu Wielkiej Nocy z Bachem, wpływ na wybór kompozytora miały także względy bezpieczeństwa. Chcąc uniknąć zarażenia się koronawirusem, podjęto decyzję o zagraniu tych utworów, które wymagają jak najmniejszej ilości muzyków.

Suity na wiolonczelę solo są jednymi z najpiękniejszych dzieł Bacha stworzonych na ten instrument, i zdaniem Adama Klocka nie powstała jeszcze lepsza kompozycja, będąca w stanie w pełni wykorzystać potencjału wiolonczeli, tak jak zrobił to Bach.

Samo spotkanie będzie czymś więcej, niż solowym koncertem, ponieważ spotkanie z muzyką Bacha zostanie połączone z wykładem nt. historii wiolonczeli będzie dostępny na kanale YouTube Filharmonii Częstochowskiej, w piątek 9 kwietnia, od godziny 19:00.