Organy i skrzypce – trwa Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

fest_4

2 sierpnia koncertem Piotra Młynarczyka i Antoniego Pokory rozpoczął się Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej 2015. Na festiwal składają się cztery koncerty, na które parafia ewangelicko-augsburska w Częstochowie zaprasza w kolejne niedziele sierpnia.
Jutro (9 sierpnia) w kościele ewangelicko-augsburskim wystąpią Marzena Biwo (skrzypce) i Anna Firlus (organy). – Obie panie kojarzone są z muzyką dawną. Marzena Biwo ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie, grała z takimi zespołami jak Arte Deis Oratori, Orkiestra Historyczna {OH!}, Capella Cracoviensis, za granicą współpracowała z Contrasto Armonico i z Orchestra 1756. Natomiast Anna Firlus jest wychowanką Akademii Muzycznej w Katowicach, skończyła klasę organów u profesora Gembalskiego i klawesyn w klasie profesora Toporowskiego. Również jest muzykiem Orkiestry Historycznej, a ponadto współzałożycielką Zespołu Muzyki XVII i XVIII wieku. Extempore – mówi Beata Młynarczyk, prowadząca festiwalowe koncerty.
W programie koncertu znajdzie się muzyka dawna – m.in. utwory Bacha. – Będzie można również usłyszeć kompozycje Felix’a Mendelssohn’a, który był wielkim miłośnikiem Bacha i którego fascynacja twórczością tego kompozytora jest w jego własnych utworach bardzo wyraźna. Pojawi się również kompozytor mniej znany szerokiej publiczności, związany z Legnicą, o nazwisku Rudnik. W Legnicy pracował przez wiele lat jako organista Kościoła Mariackiego, był nauczycielem, kierownikiem chórów i, jak się okazuje, również znakomitym kompozytorem – dodaje Młynarczyk.
Niedzielny koncert rozpocznie się o godz. 17.00. Wstęp jest bezpłatny.

Skip to content