Prawda o koloniach i obozach – spotkanie autorskie w OPK Gaude Mater

Większość z nas jako dzieci jeździła na kolonie czy obozy. Ale czy ktokolwiek zastanawiał się nad tym, jak wygląda praca wychowawcy kolonijnego bądź kierownika od „zaplecza”? Okazją do wniknięcia w kuluary jest książka „Kolonie i obozy czyli skrywana prawda”, która swoją promocję wraz ze spotkaniem autorskim miała w piątek, 15 marca w Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater w Częstochowie.

Wieloletni kierownik oraz wychowawca kolonijny Maria Polańska wyjaśniła, skąd wziął się pomysł na napisanie książki o takiej tematyce:

– Nie ma takiej książki nigdzie, jedynie fora internetowe, gdzie koloryzuje się prawdę. Dlatego postanowiłam napisać taką książkę, aby uchronić wychowawców, którzy przyjeżdżają, żeby wiedzieli, co ich czeka. To jest praca 24 godziny, w Bułgarii się pije na koloniach oraz wiele innych spraw, o których się nie mówi. Książka jest po, żeby rodzice wiedzieli, na co zwracać uwagę.

Prowadząca Ewa Dubaj, kierownik Oddziału II Archiwum Państwowego w Częstochowie zdradziła, że autorka książki ma szeroki wachlarz zainteresowań:

– Osoba nietuzinkowa, zajmująca się nie tylko koloniami, ale mająca bardzo wiele różnych, ciekawych hobby. Na spotkaniu chcielibyśmy porozmawiać jak wyglądają kolonie z punktu widzenia wychowawcy, kierownika, czy z punktu widzenia rodziców i dzieci. Jest to bardzo istotna sprawa, czy rodzice pomagają wychowawcom, czy raczej im przeszkadzają? Chcemy zapytać również publiczność, czy pamiętają swoje kolonie. Takim małym urozmaiceniem wieczoru będzie prezentacja zdjęć z obozów pani Marii, a także zdjęcia archiwalne zasobu Archiwum Państwowego w Częstochowie.

W OPK Gaude Mater można również oglądać wystawy stałe, m.in. na koneserów sztuki czekają kocie portrety, promujące częstochowskie schronisko.

EG
Galeria: Radio Fiat

Skip to content